mesta mohli na vlastné oči vidieť ako sa tvorí koberec či nádherné prestieranie. Stanislav Gurník z Popradu, umelecký kováč si so sebou do Levoče dokonca priviezol malú vyhňu. Karpatský remeselný trh v Levoči sa koná v rámci kultúrneho festivalu Dni Majstra Pavla 2006. Toto mesto bude remeselníkov hostiť do soboty.
Levočania v tomto roku dali priestor naozaj tým najzručnejším remeselníkom. Pre návštevníkov je trh jednoducho pastvou pre oči a svedectvom toho, že človek dokáže tvoriť nádherné veci. Tak napríklad šperky zo skla či cínu, keramika všetkého druhu, tradičná modrotlač, ktorú už v súčasných obchodoch nenájdete. Nechýba paličkovaná čipka, kroje, perníky a diela rezbárov.
Rodina Michalková zo Spišskej Novej Vsi sa živí tkaním. Adriana Michalková prišla o prácu, ako nezamestnaná stavila na tradičné remeslo, tkanie. Podobne aj rodinu Františka Adamjaka z Kežmarku živia šikovné ruky. Hlava rodiny, manželka aj syn sa venujú drevorezbe. "Podnikáme s tým už sedem rokov, prvé dva roky bolo veľmi kritické," povedal nám. V Levoči okrem iného ponúkal aj tatranské symboly, ako napríklad do dreva vypaľované kamzíky, medvede či orly.
Drahomíra Růžičková pricestovala do Levoče z Litomyšla so svojimi slamenými ozdobami. "Na karpatskom remeselnom trhu som tretíkrát. Určite to nie je fráza, ale vy Slováci ste veľmi srdeční, preto tu chodievam rada," poznamenala. D. Růžičková sa vo voľnom čase venuje, niekto by povedal, poriadnej babračke. Trpezlivo spracováva stebielka zo žita. Výsledkom sú nádherné ozdoby, ktoré sa hodia aj na vianočný stromček.
V Levoči na Karpatskom remeselnom trhu ponúka svoje výrobky spolu 52 remeselníkov.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš