Na "pozemkovú kauzu" reaguje aj primátor: "Fakty namiesto emócií"
Čitatelia Prešovského denníka Korzár sa mali možnosť oboznámiť s jednosmerným pohľadom, v ktorom autor (Marcel Marhevka, vedúci kina Klub - pozn. red.) prezentoval viac emócie ako fakty. Dňa 11. 8. 2006 som tento otvorený list obdržal a hneď aj reagoval.
Autora som oboznámil so skutočnosťami, ktoré jeho osobe zrejme dovtedy neboli jasné. Moja odpoveď znela: Najskôr začnem omylom, do ktorého ste sa uviedli inšpiráciou pána Kaňuščaka, ktorý tiež prezentoval svoj názor na odpredaj (svojich) pozemkov pre obchodné centrum na sídlisku Sekčov. Ozaj, viete ako a prečo ich získal? Mesto v danom území predalo pozemky na výstavbu bytov za 500 Sk/m2. Byty sa nepostavili a tie pozemky kúpil pán Kaňuščak. Od mesta mal zmluvu na odkúpenie okolitých pozemkov. Najprv ich chcel za 800 Sk/m2, ale zastupiteľstvo schválilo 1 500 Sk/m2. Preto sa zaviazal, že získa investorov. Už sa nehovorí, že tam bude kultúra a podobná náplň, lebo dnes je to stratová záležitosť. Na polovicu územia získal investora Hypernovu a čerpaciu stanicu pohonných hmôt. Na ďalšiu polovicu nemal investora, preto zmluva sa stala neplatnou. Keďže svojimi pozemkami blokuje komplexné riešenie územia, určuje cenu, za ktorú mesto môže predať svoje pozemky. A to je ročný problém, ako mesto naloží so svojimi pozemkami. Preto aj zastupiteľstvo prijalo rôzne uznesenia a pre mesto aj nevýhodné. Chcel som dohodnúť s ním spätné odkúpenie pozemkov a znovu sceliť územie, ale o tom odmietol rokovať. Toto dokazuje náš seriózny záujem zhodnocovať každý kúsok mestských pozemkov a teda mestský majetok.
Na doplnenie však uvediem aj ďalšie fakty, ktoré sa týkajú kultúry a konkrétne kinematografie. To, že kino Klub stráca divákov je negatívnou skutočnosťou, aká súvisí s celkovým vývojom v oblasti kinematografie. Internetový portál Strategie na jar tohto roka prezentoval veľmi zaujímavú štúdiu, v ktorej okrem iného píše: "Rok 2005 z hľadiska návštevnosti kín príliš optimizmu nedával. Vlani sa totiž v slovenských kinách predalo 2 155 395 lístkov, čo predstavuje medziročný pokles o viac ako 600 000 kusov! Pokles návštevnosti kín však nie je len slovenským špecifikom, ale aj súčasným trendom na celom svete. Jednou z reálnych možností zachovania a rozvoja kinematografickej kultúry je alternatívna moderných komplexov so širokou škálou kvalitných služieb. Tie sú u nás známe pod názvom multikiná." Internetový portál v tejto súvislosti ďalej informuje: "Návštevnosť kín s ich charakterom, kvalitou i službami priamo súvisí." Istý trojsálový multiplex (nie v Bratislave) dosiahol nárast divákov o cca 30 - 35 000 za rok. Podľa plánovaných premiér možno predpokladať zvýšenie návštevnosti o cca 30 - 40 % oproti roku 2005. Štart nových multiplexov po celom Slovensku je tiež predpokladom na prilákanie množstva divákov. V roku 2006 je predkladaný rast návštevnosti okolo 30 %, analytici veria, že "celková návštevnosť prekoná hranicu 3 000 000 divákov".
Takéto kino, s piatimi sálami, kde bude môcť súčasne sedieť až 980 divákov pripravuje investor pod Tescom v centre mesta. Tento odpredaj znamená vytvorenie pracovných príležitostí jednak pri samotnej výstavbe komplexu a tiež v rámci jeho prevádzky.
Osobne sa teším na takéto kino, v ktorom si veľmi rád pozriem dobrý film. Rovnako mám radosť z toho, že okrem nových pracovných príležitostí nám avizovaný investor prinesie do mestskej pokladnice významný finančný balík, ktorý presmerujeme do skvalitnenia života v metropole Šariša.
Milan Benč, primátor mesta Prešov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš