získali finančníci z J&T minoritný podiel. Od akcionárov 1.garantovanej získali mandát na posilnenie manažérskych aktivít, okrem iného aj v prešovských Solivaroch.
"Cieľom vstupu je s využitím právneho, ekonomického a manažérskeho zázemia, ktorým J&T disponuje pokúsiť sa vyviezť Solivary z krízy," uviedol hovorca J&T Maroš Sýkora. V prešovskom podniku vyrábajúcom soľ a produkty z nej momentálne prebieha právny a ekonomický audit. Na základe výsledkov auditu a po jeho analýze chcú riešiť situáciu v podniku. Po analýze nedostatkov sa pokúsia nájsť riešenia a nastaviť procesy tak, aby podnik fungoval a prinášal benefit pre akcionárov.
Za predsedu predstavenstva na valnom zhromaždení akciovej spoločnosti Solivary Prešov 20. júna tohto roku zvolili Andreja Varcholu (na snímke) z J&T Finance Group. Jeho úlohou je oboznámiť sa s fungovaním celej výroby v podniku a analyzovať nedostatky. Zatiaľ najväčším problémom v situácii, v ktorej sa Solivary momentálne sú je to, že podnik soľ predáva lacnejšie ako ju vyrába. "Ide o dôsledok vývoja podniku a nedostatkov vo vedení," dodal M. Sýkora. Ďalším problémom je snaha o dokončenie projektu vo výrobnom závode Zbudza v Michalovskom okrese.
"Väčšina produktov sa momentálne predáva za veľmi nevýhodných podmienok. Zistili sme, že niektoré kontrakty boli podpísané neštandartným spôsobom a uzatvorené zmluvy za nevýhodných podmienok. Pokúšame sa toto všetko dať do poriadku. Snažíme sa nájsť spôsob, ako zlacniť výrobu soli a paralelne sa snažíme optimalizovať obchodné oddelenie tak, aby sme túto spoločnosť dostali do zisku," skonštatoval A. Varchola. Podľa neho súčasný stav fabriky je nepriaznivý. Myslí si však, že správnym manažovaním a naštartovaním obchodu sa tento stav dá zvrátiť. Dodáva, že investíciami do výroby neočakávajú zázraky: "Technológia výroby soli je jednoduchá, preto nie je veľa možností, ako ju zlepšiť." Momentálne prebieha aj analýza trhu. Podstatnú časť výdavkov podniku tvoria dopravné náklady. "Preto sa soľ neoplatí za určitú hranicu vyvážať," dodal A. Varchola. Ekonomické parametre zlepšujú vo fabrike aj tým, že kaly vznikajú pri výrobe nevyvážajú na skládku, ale zatláčajú ich späť do zeme - do ťažobných jám. Zvažujú aj ďalšie možnosti, ako vylepšiť ekonomickú situáciu podniku. "Jedným z riešení je aj dodávka soli pre chemickú výrobu v Novákoch, kde ročne spotrebujú 120-tisíc ton soli. Je to o 20-tisíc ton viac, ako vyprodukujú Solivary," poznamenal M. Sýkora.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš