ktorý vlastne ani nebol kostolom, ale malou nemeckou kaplnku, bol totiž kedysi cintorín. Tento kostol vyhorel dokopy šesťkrát. S meniacim sa vzhľadom kostola sa menil aj vzhľad veže, ktorá ma konečnú podobu od roku 1903.
Už štyri roky je táto veža vďaka mladým ľuďom sprístupnená verejnosti. "Fara sa rozhodla, že sprevádzkuje výstupy na vežu kvôli veľkému záujmu verejnosti. Mladí ľudia sa podujali, že to tu vyčistia a budú robiť sprievodcov. Kam vyššie sa môže človek v Prešove dostať?," vysvetľuje Stanka Vavreková, ktorá tu ako sprievodkyňa pracuje už tretí rok. Množstvo schodov, ktoré sa doposiaľ nepodarilo nikomu presne spočítať, neodradí nikoho. Chodia sem ľudia z Prešova a okolia, Ameriky, Maďarska, Holandska, Ekvádoru, Číny... "Niektorí sem dokonca chodia pravidelne dvakrát do roka. Zdá sa mi však, že po minulé roky tu bolo turistov viac," hovorí. Vo veži je predsa množstvo krásnych historických pamiatok sochy sv. Floriána, sv. Františka, sv. Rochusa, štyri zvony či hodinový mechanizmus. "Práve pri ňom sa predpokladalo, že bude budiť najväčší záujem u turistov. Naopak, najviac ich zaujíma WC zvonára, ktorý tu v minulosti pôsobil," smeje sa sprievodkyňa.
Našťastie sa tu ešte nestali vážnejšie nehody. Pošmyknutia na strmých schodoch sú bežné. Sprievodcov oveľa viac trápi nedisciplinovanosť turistov. Znepokojujú ich hlavne stále pribúdajúce "amatérske rytiny" na múroch veže a chuť ľudí si aspoň raz zazvoniť na zvonoch.
Autor: dap
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš