zvyšovať úroveň všeobecného aj špecifického vzdelania personálu. Faktom však je, že zamestnávatelia zatiaľ nereagujú tak, ako projektoví manažéri predpokladali a to aj napriek úvodným stretnutiam a písomným osloveniam.
Z Prešovského kraja zatiaľ reagovalo 60 firiem, ale nie školy, štátna správa, alebo samospráva. Aj pre vzdelávacie inštitúcie sa pritom v projekte nájdu produkty, ktoré by mali pomôcť zvyšovaniu kvalifikácie pracovníkov. "Zásadným momentom je, že zamestnávatelia môžu nechať svojich zamestnancov vyškoliť v profesiách, kde sa vyžaduje stredoškolské a nižšie vzdelanie s tým, že 90 percent nákladov uhradíme. Zvyšok refunduje zamestnávateľ," uviedla projektová manažérka z oddelenia metodiky Aktívnych opatrení na trhu práce a projektového riadenia ÚPSVR Ela Splítková.
Pracovníci sa teda môžu vzdelávať v pracovnej dobe, pričom im úrad práce refunduje mzdu aj cestovné náklady. Len 10 percent všetkých nákladov hradí zamestnávateľ, pričom vzdelávanie jedného pracovníka by nemalo prekročiť sumu 50-tisíc korún. Ide nielen o všeobecné vzdelávanie napríklad v legislatíve, práci s počítačom, či jazykových zručnostiach pri ovládaní výrobných alebo obslužných liniek, ktoré sa dajú využiť aj u iných zamestnávateľov. Možnosť je však aj v špecifickej rovine. V tomto prípade ide napríklad o obsluhu najnovších technológií vo firmách. To všetko na základe konkrétnych požiadaviek a predstáv manažmentov spoločností alebo inštitúcií podľa ich klasifikácie profesií. Ide teda o službu „šitú na mieru".
Na otázku, či firmy reagovali len informatívne, alebo predložili konkrétne požiadavky, reagovala projektová manažérka Mária Straková: "Zatiaľ záväzný záujem prejavila prešovská SAD, ktorá chce preškoliť vodičov na nové zručnosti, obsluhu pokladne, ale aj v efektívnej komunikácii so zákazníkom. Potom je to ešte spoločnosť Spinea, ktorá má špecifické požiadavky vo vzťahu k strednému manažmentu. Predstavu musí predložiť konkrétna firma. Vedenie najlepšie vie, čo vo firme potrebuje a preto je najlepšie, keď svoje potreby s nami najprv konzultujú a potom predložia konkrétnu žiadosť."
Nedalo nám, aby sme sa neopýtali, či majú zamestnávatelia aj ich pracovníci dostatočnú motiváciu na to, aby sa o takéto vzdelávanie uchádzali. Napokon, úrady práce už celé roky rekvalifikujú nezamestnaných a efekt v podobe získania trvalého pracovného miesta nesplnil očakávania. "V tomto projekte chceme naopak pomôcť zamestnávateľom zvyšovať kvalifikačnú úroveň personálu, ale zároveň sa musia zaviazať, že konkrétneho pracovníka budú zamestnávať najmenej ďalších 12 mesiacov a budú akceptovať získaný certifikát. Pre pracovníkov je tu šanca získať vyššiu úroveň zručností vo svojej profesii a v technológii, ktorú využíva konkrétna firma. Tiež v prípade, že sa daná spoločnosť pripravuje na reštrukturalizáciu a potrebuje personál odborne preorientovať. Je tu zároveň priestor pre vzdelávanie ľudí so zníženou pracovnou schopnosťou pre konkrétnu spoločnosť," odpovedala nám E. Splítková.
Prešovský ÚPSVR disponuje na tento účel 12 miliónmi korún. Ide o Národný projekt XI - Teoretická a praktická príprava zamestnancov na získanie nových vedomostí a odborných zručností. Financovaný je z Európskeho sociálneho fondu a štátneho rozpočtu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš