Kluknavčanka však nedá na reči a híkanie okolia a poslanie svojho manžela prijíma so stoickým pokojom. Jej manžel si vybral vojenské povolanie tak, ako niekto učiteľstvo či lekárstvo a ona túto skutočnosť, ako hovorí, musí akceptovať. Hoci práve manžel je ten, kto ju v pravidelných každodenných telefonátoch upokojuje.
„Bohužiaľ, ak má človek iba kusé informácie z televízie, pôsobí to deprimujúco. Stresuje ma však predovšetkým moje okolie. Niektorí ľudia doslova híkajú, že či sa preboha nebojím o manžela. Maximálne povzbudenie sa mi dostáva práve od neho. V telefóne položartom hovorí, aby som sa ho radšej opýtala na to, čo raňajkoval alebo aké sú momentálne v Izraeli teploty. Radí mi, aby som vôbec nepočúvala ľudí a aby som radšej ani nesledovala televíziu," hovorí sympatická Kluknavčanka.
V Izraeli, v krajine, ktorej sa právom Svätá zem, pobudla celý rok 2003 aj ona spolu s troma synmi. Dvaja najstarší, už dospelí synovia vtedy ostali doma. „Najmladší syn Adamko mal vtedy iba sedem mesiacov. Spomínam si, ako mi manžel zatelefonoval, že mám vybaviť pasy a prísť s deťmi za ním. Tak ako teraz, aj vtedy som musela čeliť rečiam ľudí. Varovali ma, že sú tam nepokoje, ako tam môžem ísť a na dôvažok s deťmi. Dokonca som sa strela s otázkou, či tam budeme bývať niekde v jaskyni," spomína J. Kaľavská dnes už s úsmevom.
Na pobyt v diplomatickej zóne vo Svätej zemi však dodnes veľmi rada spomína, ako hovorí, je to zážitok na celý život. Bývanie v Hornom Tiberiase, nákupy v Nazarete, obľúbené medové cukríky s arašidami či priateľstvá s manželkami mužov, ktorí mali také isté poslanie v Izraeli ako jej manžel...
„Izrael je krásna krajina, zbytočne sužovaná vojnou. Žijú tam arabi, židia, moslimovia, Rusi, kresťania. Nepísanou zásadou tam je nikdy pred nikým nedávať na konkrétnu skupinu obyvateľov. Spomínam si, že keď som sa v obchode s mojím synom rozprávala slovensky, priateľsky sa mi prihovorili Rusi. Obyvatelia Izraela sú možno takí ako my, tiež sú určite proti vojne. Všetky nepokoje majú na svedomí extrémisti a tých je tam iba zopár," opisuje pani Janka svoje skúsenosti z ročného pobytu. Podľa jej slov nezáleží na národnosti, aby človek mohol žiť v láske a v pokoji. Svedectvom toho je aj jej pobyt v Izraeli. V diplomatickej zóne žili rodiny približne 48 národností, s niektorými dodnes udržiavajú priateľské vzťahy.
Podľa informácií z Ministerstva obrany SR vo svete máme iba dvoch mierových pozorovateľov. Jeden z nich je v Sýrii, druhý, a to J. Kaľavský, je v Izraeli. Pôsobia tam v pozorovateľskej misii OSN, v rámci UNTSO. Obaja sú zamestnancami ministerstva, momentálne sú však na mierovej misii OSN.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš