Najviac trpeli horúčavami Kežmarčania a Staroľubovňania
Kežmarok Dlhotrvajúce tropické horúčavy neobišli v ostatných dňoch ani podtatranský región a najmä u starších ľudí a tých, ktorí trpia
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
srdcovo-cievnymi ochoreniami, sa podpísali pod zhoršenie zdravotného stavu.
"Za posledný týždeň sme zasahovali pri troch prípadoch z tepla. Pacienti sa sťažovali na bolesti hlavy, mali neistú chôdzu a boli dehydratovaní," uviedol Karol Špes zo Stanice zdravotnej záchrannej služby (SZZS) v Ľubotíne. "V Spišskej Starej Vsi sme zaevidovali dva prípady dehydratácie," povedal Anton Hudák zo SZZS Spišská Stará Ves. Štyri výjazdy spojené s teplom mali za ostatný týždeň záchranári z Popradu.
"Najviac zásahov v spojitosti s horúčavami mali záchranári z Kežmarku. Trinásťkrát zasahovali pri kolapsových stavoch a štyri prípady boli evidentným zhoršením zdravotného stavu z tepla. V priemere dva výjazdy za deň mali v Starej Ľubovni, kde pomáhali pacientovi s úpalom, ďalej mali dva prípady bolesti hlavy z tepla, päť prípadov epileptických záchvatov a až deväť zásahov kvôli dehydratácii," zbilancoval uplynulý týždeň riaditeľ spoločnosti EMS, ktorá prevádzkuje sieť záchranných staníc pod Tatrami, Ján Hencel.
Najčastejšími obeťami tropických horúčav sú podľa Hencela starší ľudia a malé deti. "Práve u nich môže nedostatok tekutín rýchlo vyvolať kolaps celého organizmu. Vhodnými nápojmi sú čistá voda a vlažný čaj. Neodporúčam sladené či sýtené nápoje, u minerálnych vôd treba dávať pozor na vyšší obsah sodíka a draslíka. Je potrebné vypiť minimálne tri litre tekutín a vyhýbať sa priamemu slnku," dodal Hencel.