zmienky o obci a zároveň 10. výročie založenia Folklórneho súboru Konopianka. Slávnostný program začal v kultúrnom dome scénkou, ktorú naštudovali na motívy legendy o vzniku obce. Tá hovorí o tragédii tunajšieho grófa, ktorého v lese roztrhal medveď. Jeho smrť oplakávala grófova matka i manželka so štyrmi deťmi a toto miesto ľudia začali nazývať Žalosť. Neskôr sa kúria premenovala na Žalobín a dnes tu žije okolo 750 obyvateľov.
Žalobín získal vlani ocenenie Dedina roka, za mimoriadne dobré vzťahy v obci s rómskou komunitou. Ako uviedla starostka obce Mária Fečkovičová, na slávnostnej akadémii, ktorá bola súčasťou včerajších slávností, majú byť vyhodnotené všetky súťaže vyhlásené obcou v priebehu roka. Za najkrajšiu predzáhradku ocenili Vladimíra Kislíka, Únia žien odovzdala svoju Cenu roka Anne Čarnej, cenu Zlaté ruky vidieka udelili Jane Durkajovej za zhotovenie skalky na verejnom priestranstve, Slovenský Červený kríž odovzdal plakety dobrovoľným darcom krvi.
Starostka obce predstavila aj vlastnú publikáciu, ktorú nazvala Životné prostredie a ľudové tradície obce Žalobín. Jubilujúci Folklórny súbor, ktorého choreografkou je učiteľka Magdaléna Vaňová, vystúpil s novým programom Dožinky. Letné slávnosti podľa programu pokračovali ďalšími hudobnými vystúpeniami domácich umelcov. Z rómskej komunity sa predstavili bratia Goraľovci a skauti. Z družobného poľského mesta Kostarowce delegácia aj s domácim folklórnym súborom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš