Napríklad v Prešove existujú zberné dvory pre občanov v areáloch Technických služieb mesta Prešov na Bajkalskej a Jesennej ulici. Väčšina ľudí ich však stále nevyužíva. Problematikou zberu a opätovného využitia batérií a akumulátorov sa pritom už zaoberal aj Európsky parlament (EP). Ten po dvoch rokoch vyjednávaní schválil smernicu, ktorá má od roku 2008 zaviazať všetky členské štáty Európskej únie k zberu a recyklácii použitých batérií a akumulátorov. Hlavným cieľom je minimalizovať negatívny dopad toxických látok z batérií - predovšetkým kadmia, ortuti a olova - na životné prostredie.
Podľa údajov z EP je každoročne na trhu Európskej únie umiestnených okolo 800 000 ton automobilových batérií, 190 000 ton priemyselných batérií a 160 000 ton prenosných batérií (z ktorých okolo 30 percent je nabíjateľných). V súčasnosti je v Európe zber použitých batérií, zaobchádzanie s nimi a ich recyklácia nesystematické. Napríklad iba Rakúsko, Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Holandsko a Švédsko majú štátny systém zberu všetkých typov použitých batérií na recykláciu. Takmer polovica prenosných batérií predaných v 15 členských štátoch EÚ v roku 2002 sa napokon spálila, alebo bola umiestnená v skládkach.
Podľa europoslancov bude nová smernica krokom vpred. "Samotní spotrebitelia napríklad získajú viac informácií o batériách, ktoré si kupujú, pretože ich obal bude poskytovať presné údaje o využiteľnej kapacite každej batérie. Je totiž známe, že lacnejšie batérie sú kvôli ich krátkej trvácnosti nevhodné pre životné prostredie," uviedol pre Korzár slovenský poslanec EP Milan Gaľa z frakcie EĽS-ED.
Zavedením systému zberu a recyklácie batérií a akumulátorov sa má podľa EP predísť ich spaľovaniu alebo likvidácií na skládkach, keď už predstavujú odpad. Nová legislatíva tiež stanoví minimálne pravidlá fungovania vnútroštátnych systémov zberu a recyklácie s cieľom zaručiť rovnaké podmienky pre všetkých prevádzkovateľov, ktorí sú zapojený do životného cyklu batérií a akumulátorov. Každý členský štát EÚ si vypočíta minimálnu zbernú kvótu batérií a akumulátorov na základe priemerného ročného predaja v predchádzajúcich rokoch, aby boli k dispozícii porovnateľné ciele pre všetky členské štáty, ktoré sú vyvážené vo vzťahu k vnútroštátnej úrovni spotreby batérií a akumulátorov. Na zapracovanie smernice do vnútroštátnych predpisov budú mať členské štáty Európskej únie 2 roky.
Na margo zberných dvorov, ktoré budú musieť po prijatí smernice vzniknúť, europoslanec Gaľa povedal: "Zberné miesta majú byť zriadené v blízkosti k spotrebiteľom najneskôr 2 roky po vstupe smernice do platnosti v roku 2008, pričom zber nesmie byť spoplatňovaný a nesmie spotrebiteľov zaväzovať ku kúpe novej batérie či akumulátora."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš