Bardejov - V júli vydal Okresný súd v Bardejove súhlas exekútorovi Róbertovi Tutkovi o začatí exekúcie voči mestu Bardejov. Týkala sa vymoženia
Marianna Meššová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
pohľadávky vo výške 7,699 milióna korún, ako aj predbežných trov konania v sume 1,195 milióna Sk a trov exekúcie pri zriadení exekučného záložného práva na nehnuteľnosti mesta za 2,331 milióna korún. Toto upovedomenie bolo mestu doručené 11. júla s tým, že uspokojiť pohľadávku je potrebné do 14 dní. Následne primátor Bardejova Boris Hanuščak zvolal mimoriadne zasadnutie zastupiteľstva. Poslanci vzniknutú situáciu riešili tak, že schváli prijatie úveru vo výške 23 miliónov korún.
O Stredisko obchodu a služieb (SOS) v Bardejovských Kúpeľoch. Tento objekt mesto Bardejov na základe rozsudku Krajského súdu v Prešove z roku 2003 získalo spätne do majetku. Mesto Bardejov totiž ešte v roku 1997 odstúpilo od kúpnej zmluvy so spoločnosťou Inka Bardejov o odkúpení SOS. Keďže spoločnosť odstúpenie neakceptovala, mesto podalo na súd žalobu.
Pre vysvetlenie sa však žiada uviesť, že mesto Bardejov uzatvorilo kúpnu zmluvu so spoločnosťou Inka v roku 1996. Kúpna cena bola 30,794 milióna Sk. Uhradená mala byť v dvoch splátkach. Prvá vo výške 15,397 milióna korún mala byť zaplatená do 31.januára 1997. Dodatkami schválenými v zastupiteľstve bola lehota na uhradenie prvej splátky dva razy predĺžená. Inka uhradila prvú splátku až 31.mája 1997. Druhá splátka uhradená nebola. Na tomto mieste je však potrebné zdôrazniť, že návrh na vklad vlastníckeho práva v prospech spoločnosti Inka bol urobený už 23.decembra 1996, teda v čase, keď táto nezaplatila mestu ani korunu. Bardejovským primátorom bol vtedy Ľubomír Skaloš. Súčasný primátor Boris Hanuščak bol členom mestskej rady.
Uznesením Krajského súdu v Košiciach z roku 2001 bol však na majetok spoločnosti Inka vyhlásený konkurz. Správca konkurznej podstaty Peter Maciboba z Humenného postúpil v roku 2005 pohľadávku mesta vo výške 15,397 milióna Sk ide o prvú splátku mestu Bardejov zaplatenú spoločnosťou Inka, dvom prešovským eseročkám Astiro a Stipe. Tie zažalovali mesto Bardejov. Okresný súd v Bardejove v marci 2006 žalobe vyhovel. Mesto sa vo veci odvolalo. Tri mesiace na to 26.júna 2006 bol mestu doručený rozsudok na zaplatenie do troch dní 21,463 milióna Sk (zarátané sú úroky z omeškania) a tiež na zaplatenie 576- tisíc korún za trovy konania.
"Vzniknutú situáciu sme riešili tak, že prostredníctvom prešovskej advokátskej poradne Farbakyová-Petránová bola žalobcom, teda firme Astiro a Stipe predložená požiadavka na započítanie vzájomných pohľadávok," uviedol prednosta mestského úradu Miroslav Mačej. Zároveň konkretizoval, že ide o to, že správca konkurznej podstaty SOS prenajímal, čím sa obohacoval. "Tiež sme žiadali započítať ušlý zisk," vysvetlil prednosta s dodatkom, že žalobcovia tento návrh mesta neakceptovali.
Na piaty deň po doručení rozsudku mestu, eseročka Stipe podala súdnemu exekútorovi návrh na vykonanie exekúcie. Súd následne vydal upovedomenie o jej začatí, a to prikázaním pohľadávky z účtu v banke, prikázaním z iných finančných pohľadávok, ako aj zriadením záložného práva na kompletný nehnuteľný majetok mesta.
Mesto Bardejov okamžite podalo námietky voči exekúcii, taktiež voči trovám exekúcie i voči osobe exekútora. Zároveň exekútorom Róbertom Tutkom vymáhaný finančný obnos uložilo do súdnej úschovy. Popritom odoslalo sťažnosť na Ústavný súd, taktiež dovolanie na Najvyšší súd a mimoriadne dovolanie Generálnej prokuratúre, ako aj návrh na odklad vykonateľnosti rozsudku exekúcie.
Prednosta mestského úradu k celej záležitosti dodal: " Je paradoxom, že hoci správca konkurznej podstaty pohľadávku mesta predal prešovským firmám, napriek tomu zo všetkých síl stále bojuje o vlastníctvo k celému objektu SOS. Tiež je nepochopiteľný fakt, že podanie na súd, ktoré vo veci urobilo mesto je na súde rok a pol a nič sa s ním nerobí, hoci o zaplatení pohľadávky voči mestu súd rozhodol za pol roka, a o exekúcií dokonca do troch dní." Mačej tiež zdôraznil, že paradoxom je i to, že celá finančná záťaž voči mestu sa navýšila tým, že sa osobitne vymáha istina a osobitne úroky, čo vo výsledku navyšuje poplatky pre exekútora.
P. Tarcala: poslanci zostali iba štatistami
K dianiu okolo Strediska obchodu a služieb (SOS) v Bardejovských Kúpeľoch sme chceli počuť aj názor poslancov. Mestské zastupiteľstvo totiž situáciu s exekučným zablokovaním majetku mesta riešilo úverom. Oslovili sme predsedu najväčšieho poslaneckého klubu pri mestskom zastupiteľstve Pavla Tarcalu (KDH): "Problém sa začal pri prinavrátení Strediska obchodu a služieb do majetku mesta. My sme totiž pri jeho predaji dostali prvú splátku kúpnej ceny. Gazdovská logika hovorí, že keď sa nám vrátila budova, tak my sme mali vrátiť to, čo sme za ňu získali. Ale právne zástupkyne mesta mali iný pocit, že budova sa síce vrátila, ale vlastník počas šiestich rokov, čo prebiehal súdny spor o navrátenie, za ňu poberal pôžitky. Prenajímal ju a schátrala. Skrátka mali pocit, že sa im podarí 15 miliónov korún, ktoré máme vrátiť, znížiť o sumu, o ktorú sme prišli počas rokov, čo sme ju nemali vo vlastníctve. Podcenili však súpera, ktorý na základe súdneho rozhodnutia dosiahol opak."
Na otázku, či už v čase, keď sa SOS vrátilo do vlastníctva mesta, nebolo správne uložiť spomínaných 15 miliónov do súdnej úschovy, reagoval Tarcala (na snímke v strede) nasledovne: "Áno, malo sa to riešiť. Lebo dotyčný pán, ktorý vlastní firmy, čo odkúpili pohľadávku voči mestu, ponúkal v tom čase mestu dohodu. Mesto ju však neprijalo. Verilo, že svoj názor obháji na súde v inej podobe, ako to nakoniec dopadlo. Skrátka, teraz okrem samotnej sumy, ktorú máme vrátiť, nabehli úroky z omeškania a aj exekučné poplatky. Všetko záviselo od spôsobu vedenia sporu, od predvídania, rokovania, a možno aj od dohody. Možno by sme boli dosiahli oveľa lepší výsledok, ako teraz, keď musíme zaplatiť 23 miliónov Sk."
Tarcala tiež zdôraznil, že vedenie mesta vopred upozorňovalo, že si treba vziať skúsenosť z Prešova. Poznamenávame, že poslanec mal na mysli súdny spor o budovu bývalého Tuzexu v Prešove, za ktorý vo výsledku zaplatilo mesto nie požadovaných 8 miliónov, ale až 23 miliónov korún.
Na otázku, či má mesto šancu vo veci ešte uspieť, poslanec konštatoval, že právne zástupkyne mesta, sú názoru, že áno: "Ja sa však obávam, že ten pán, čo celý tento proces s mestom vedie a vyhráva, už má pripravený aj ďalší scenár ako sa vyhnúť tomu, aby nám čokoľvek zaplatili. Skrátka, má skúsenosti. " Tarcala napokon podotkol, že čo sa týka poslancov mestského zastupiteľstva, sú v celom dianí iba štatistami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš