na území národného parku. Tabule sa zaoberajú okrem iného najmä vecami, ako sú prírodné katastrofy, ich významom v prírode, vývojovým cyklom lesa, vplyvom klimatických zmien a imisií.
"Keďže lesy v TANAP-e sú postihované vetrovými kalamitami a premnožením podkôrneho hmyzu, základnou otázkou je, či si môžeme dovoliť ponechať im spontánny priebeh tak, aby vývoj tatranského lesa nebol ovplyvňovaný ľudskými zásahmi," načrtol základnú tému, ktorou sa tabule zaoberajú, vedúci odboru strážnej služby, envirovýchovy a propagácie Správy TANAP-u Juraj Švajda.
Podľa J. Švajdu tabule národného parku tlmočia odkaz, že ani najväčšie kalamity nedokážu zničiť les. "Práve naopak, v prípade že do ich priebehu človek nezasiahne so svojou technikou, môže pozorovať, akým fascinujúcim spôsobom vzniká nový, rozmanitejší a odolnejší les plný života," vyjadril sa J. Švajda. Podľa neho práve ochrana týchto procesov je jedným z hlavných cieľov národného parku.
Proti princípu bezzásahovosti dlhodobo namietajú Štátne lesy TANAP-u, pretože ho považujú za rizikový z hľadiska hrozby podkôrnikovej a iných prírodných kalamít. Riaditeľ ŠL TANAP-u Peter Líška tvrdí, že ak sa bez zásahov ponechajú príliš veľké plochy hrozí, "že sa poškodené porasty, ponechané bez zásahu, stanú príčinou zničenia aj porastov dnes ešte zdravých lesov, v ktorých sme nezasahovali ani v minulosti."
Podľa J. Švajdu správnym postupom na eliminovanie rizika podkôrnika sú asanačné zásahy proti podkôrnemu hmyzu vykonávané v zóne medzi prísne chránenými a obhospodarovanými lesmi.
Prvé tabule boli zatiaľ nainštalované v Podbanskom a v lokalite Hrdovo pri vstupe do Bystrej doliny.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš