Rómov, sa skončilo bez úspechu. Trestné stíhanie je prerušené, keďže pisateľa výhražných listov adresovaných starostom aj riaditeľovi Správy Národného parku Slovenský raj (NPSR) nezistili. Medzitým sa naplno rozbehla výstavba prvých bytových domov v budúcej novej osade, ležiacej pri ceste zo Spišského Štvrtka do Hrabušíc. Jej výstavba vyvoláva na Spiši zo strany dotknutých obcí už dlho odmietavé reakcie a obavy netajil v rozhovore pre KORZÁR ani riaditeľ Správy NPSR Ing. Dušan Bevilaqua (na snímke).
Roky upozorňujete na potrebu premiestnenia letanovskej osady kvôli výrubom stromov v národnom parku. Ste spokojný so súčasným riešením?
"Splnil sa jeden bod programu starostlivosti o Národný park Slovenský raj, teoreticky sa vyrieši vysťahovanie rómskej letanovskej osady mimo ochranného pásma národného parku. Je to však len teória s veľkým otáznikom."
Prečo?
"Po prvé nová lokalita je ďalšie geto. Existuje riziko, že všetci Rómovia sa nevysťahujú. Nie všetci, čo tam bývajú, majú v Letanovciach trvalý pobyt. Mám obavy, že tí, čo nemajú trvalý pobyt, ostanú v starých chatrčiach a budú deklarovať, že si ich prenajali alebo kúpili od tých, čo sa budú sťahovať. Bude im potrebné poskytnúť náhradné bývanie, ktoré nebolo možné ani doposiaľ. Tým pádom vzniknú dve osady ostane stará a vznikne nová. A nič sa nevyrieši."
Aké ďalšie problémy vidíte?
"Avizované budovanie osady na etapy je ďalším rizikom. Ak sa postaví desať bytov a presťahuje sa desať rodín, ich chatrče obsadia ďalšie rodiny a môže vzniknúť rovnaký efekt, aký poznáme v Žehre, kde sa síce postavili nové domy, ale staré chatrče na Dreveníku sa nezlikvidovali a stále tam žije množstvo rómskych rodín."
Presadzovali ste premiestnenie osady na nevyužívaný majer v blízkych Mečedelovciach, no stavia sa na inom mieste, v lokalite Strelníky pri ceste do Hrabušíc.
"Áno, a to považujem sa najväčší problém. Ťažko získaná lokalita je síce v letanovskom katastri, ale opäť vznikne izolované geto, ktorému chýba duchovné vedenie, kontakt s nerómskym obyvateľstvom. Riziko je aj v tom, či si Rómovia postavia obchody a či ich budú schopní sami viesť. Alebo budú dochádzať do obce Letanovce okolo penziónov, ktoré sa v pripravovanom územnom pláne majú stavať okolo budúceho kúpeľného areálu pri geotermálnom vrte? Strelníky je mimoriadne cenná lokalita svojou polohou s výhľadom na Kráľovu hoľu, Slovenský raj, s Vysokými Tatrami v pozadí, blízko je Myšia hôrka ako stredisko kultúry z doby mykénskej, oproti nej praveké predveľkomoravské hradisko Machalovce. Škoda takúto jedinečnú lokalitu obetovať na takýto experiment s neistým osudom. Škoda, že sa starostovia nedohodli na majeri Mečedelovce. Ten sa mohol riešiť jednoducho, všetci Rómovia sa mohli naraz nasťahovať do hospodárskych budov prispôsobených na prechodné bývanie a postupne si mohli na etapy stavať domy s rozparcelovanými záhradami. Sú tam objekty vhodné na duchovné a kultúrne centrum, na školu, poštu, obchody, mohla sa využiť jestvujúca infraštruktúra a nemusela sa budovať nová. Stačilo len vymeniť pozemky na katastri a dať to schváliť parlamentu. Keď sa vedia na výmene území dohodnúť štáty, mohli to urobiť aj obce. Písomný súhlas majiteľov k odpredaju všetkých nehnuteľností na výstavbu kompletnej rómskej obce je doposiaľ platný."
V súvislosti s výstavbou osady zaznievajú zo strany obce Hrabušice obavy, či tento krok neohrozí rozvoj cestovného ruchu v Slovenskom raji. Zdieľate rovnaký názor?
"Je tu veľké riziko, že to skončí ako v Smižanoch, kde majitelia chát na Košiarnom briežku nechodia cez osadu, ale naokolo cez Mašu. Alebo ako v Žehre, kde Rómovia hádžu kamene do áut prechádzajúcich zo Spišských Vlách na Spišský hrad. Sú brzdou rozvoja turizmu. Je riziko, že to isté vznikne na ceste zo Spišského Štvrtka do Hrabušíc. Domnievam sa, že sme ohrozili toky návštevníkov do národného parku."
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš