babka, ktorá na sto rokov vôbec nevyzerá, sa na svoju oslavu veľmi tešila. Do izby, kde sme ju čakali, prišla po vlastných. "Keď mi dačo dajú, tak sa radujem, keď nie, aj tak sa budem radovať," zasmiala sa oslávenkyňa pri otázke, či sa teší na darčeky, ktoré dostane.
"Pred časom mala zlomenú nohu. Museli ju aj operovať, ale ona si povedala, že na sté narodeniny bude chodiť. A to sa jej aj podarilo," prezradila nám s úsmevom praneter Kamila Jakšová, ktorá nechýbala na oslave.
Pani Anna sa narodila v roku 1906 v dedinke Kalnište vo Svidníckom okrese. Celý život však žila v Kapušanoch. V živote zažila pekné, ale aj ťažké chvíle. Ťažko jej bolo, keď žila desať rokov v Rusku. "Z domu som odišla s celým majetkom, aj s kravami a sviňami. Všetko, čo som mala, som musela odovzdať. Veľmi som sa chcela vrátiť domov. Som rada, že mi to vybavili a prišla som tu domov," spomína pani Anna. Roboty sa útla žena nikdy nebála. Pracovala aj v Prešove. Upratovala vagóny na železničnej stanici. V tejto práci ostala, až kým nešla do dôchodku. Pani Anna vedela nielen tvrdo pracovať, ale sa aj zabávať. "Na každej oslave či svadbe sa poriadne vytancovala," dozvedáme sa od
pranetere Agáty Tobiašovej, ktorá sa o pani Annu stará.
"Čo sa týka jedálnička, teta nie je vyberavá. Zje všetko, ale nemá veľmi rada mäso a špagety tiež nemusí," zasmiala sa neter Marta. "A nemám rada to, čo mi dávali jesť v nemocnici," doplnila storočná oslávenkyňa. Špeciálny recept na dlhovekosť nám neprezradila. "Raz za čas si dám jeden štamperlík vodky alebo slivovice," prezradila. Pani Anna vo voľnom čase oddychuje a spí. Vážnejšie zdravotné problémy nemá. Vo voľnom čase, keď nespí a neoddychuje si pozrie televízor. "Vydržím aj do jedenástej večer," pochválila sa.
Autor: jšt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš