bývalý život prerušený na desaťročia prítomnosťou armády, je novovznikajúca obec Ľubické Kúpele v Kežmarskom okrese.
Podľa niektorých ide o krásny príbeh znovuzrodenia obce po dlhých rokoch. Podľa iných o nebezpečný precedens vyvolávajúci podozrenia zo snahy neoprávnene sa obohatiť sa na úkor druhých.
Vznik obce odsúhlasili poslanci Národnej rady SR zákonom z 19. apríla tohto roku. Za vznik obce bojovalo Združenie za obnovu obce Ľubické Kúpele (ZOOĽK). Podľa predsedu Združenia Stanislava Jankuru (na snímke) ich cieľu veľmi pomohlo rozhodnutie o zániku VVP Javorina. "Aktivity sme začali vyvíjať stretnutiami bývalých obyvateľov už po nežnej revolúcii. Oslovovali sme poslancov, politikov s našimi argumentmi. Nakoniec parlament schválil tento zákon," vysvetlil S. Jankura.
Podľa predsedu Jankuru od roku 1918 ide o jediný takýto vznik obce zákonom: "V iných prípadoch obce vznikali väčšinou pričlenením alebo odčlenením. "
Niektorí zainteresovaní majú na obnovu obce takouto formou zamietavý názor. Starostka neďalekých Žakoviec Katarína Svitanová nazvala celý proces fraškou: "Ľubické Kúpele vznikajú na území katastrov piatich cudzích obcí, ktoré boli takisto súčasťou VVP Javorina. Som zásadne proti vzniku obcí takýmto spôsobom. Inak povedané, som vo všeobecnosti proti tomu, aby sme si kradli katastre."
Starostka argumentuje príkladom, že obec vzniká umelo. "Polovicu obyvateľov mojej obce tvoria vysídlenci a potomkovia z Blažova, ktorý bol tiež súčasťou VVP. Títo ľudia chcú svoje majetky späť, ale na základe štandardného postupu podľa zákonov, preukázaním svojich majetkových nárokov. Ľubické Kúpele na rozdiel napríklad od Blažova však v žiadnom katastri ako obec nikdy zapísané neboli, v tom je rozdiel." Podľa K. Svitanovej je zákon o vzniku obce Ľubické Kúpele protiústavný, záležitosť preveruje ústavný súd.
Predseda ZOOĽK S. Jankura takýto pohľad odmieta. Podľa neho síce Ľubické Kúpele zákonom naozaj vznikli na katastroch viacerých obcí, no s tým, že išlo o technickú nevyhnutnosť, pretože v takomto celku bolo územie katastrálne vedené v rámci VVP Javorina. "Aby zákon vznikol, inak sa to, žiaľ, urobiť nedalo. My však cudzie nechceme, ale svoje si nedáme! S obcami Hradisko, Tvarožná, Levoča sme sa dohodli, že im ich historické katastrálne územia po našom faktickom vzniku okamžite vrátime. Tí naše návrhy akceptovali," vysvetlil S. Jankura.
Jeho slová potvrdila starostka obce Tvarožná Mária Kozubová: "Definitívne o návrhu rozhodne až obecné zastupiteľstvo, väčšina jeho členov je však tomuto riešeniu naklonená. V našom prípade ide o 777 hektárov územia." Podľa M. Kozubovej keby sa takéto riešenie naozaj zrealizovalo, jej obec by nemala dôvod odmietať vznik svojho nového suseda.
K dohode nedošlo s obcou Ľubica. S. Jankura naznačil, že záujmom Ľubice je pravdepodobne dosiahnutie cieľa, aby Ľubické Kúpele boli jej súčasťou. "Takýto postup by však bol pre nás, ako bývalých obyvateľov Kúpeľov katastrofou. Vzhľadom na nepomerný počet obyvateľov by ľubické zastupiteľstvo o nás rozhodovalo úplne bez nás," dodal S. Jankura.
Starosta Ľubice Otto Dovják odmietol nechať zverejniť ku problematike svoje stanovisko.
Pred približne troma mesiacmi sa nám ku záležitosti na zhromaždení občanov v obci Ľubica vyjadril vtedajší poslanec Národnej rady Peter Muránský: "Hlasoval som proti tomuto zákonu. Ide o nebezpečný precedens vzniku obcí rozhodnutím zhora. Takto sa do samosprávy môže vniesť obrovský zmätok." Niekoľko minút predtým tieto slová povedal samotným Ľubičanom, keď zároveň naznačil, že cieľom zákona bolo obohatenie sa neznámej skupiny ľudí a zožal medzi nimi obrovský potlesk. Aj táto spomienka spred niekoľkých týždňov naznačuje, že pri prípadnom vzniku Ľubických Kúpelov môže byť ich budovanie dobrých susedských vzťahov s obcou Ľubica komplikované.
S. Jankura takisto odmietol tvrdenie starostky Žakoviec o absencii dokumentov o existencii obce Ľubické Kúpele v minulosti: "Zákon vznikol práve na základe historických úradných dokumentov. Obec vznikla k prvému prvý 1950. Na jeseň 1952 boli jej obyvatelia prvýkrát násilne vyťahovaní. Sám som to zažil ako šesťročný. Po protestnom návrate ľudí, keď zo začiatku žili v zdemolovaných domoch bez okien a dverí, druhé definitívne násilné vysťahovanie vtedajšie úrady uskutočnili v roku 1955."
Jeden z takýchto dokumentov, do ktorého sme mali možnosť nahliadnuť, niesol názov Výmer Okresného národného výboru v Kežmarku o ustanovení Miestneho národného výboru obce Ľubické Kúpele pod číslom 173-31/12-1949. Podľa S. Jankuru sú takéto dokumenty dostatočné.
V budúcu existenciu obce veria niektorí potomkovia jej bývalých obyvateľov. "Samozrejme, chcel by som tu prísť žiť. Postaviť nový dom na mieste, kde zbúrali náš starý. Nebude to jednoduchý proces, že sa všade okamžite začne stavať. Verím ale, že Ľubické Kúpele postupne ožijú," povedal nám Jaroslav Lizák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš