Takto teraz v Nižnom Komárniku (okres Svidník) žije sedem rodín Rómov. Pôvodnú osadu s chatrčami im zbúrali buldozéry a na ich mieste sa teraz stavia osem nájomných domov odlišného štandardu. Osadníci pomáhali nielen pri búraní, ale na stavbu chodia každý deň.
"Všetci chlapi robia. Už sme betónovali základy. Dúfam, že všetko pôjde rýchlo a v zime už budeme v novom. Ja by som bol najradšej, keby to bolo do troch mesiacov hotové aj keby sme mali robiť deň a noc," vraví vajda Ján Sivák (na fotografii zľava s manželmi Krakovcami). Prechodné bývanie vôbec nepovažuje za nepohodlie. Vraj majú všetko, čo potrebujú. Tých osem chatrčí, ktoré zbúrali postavili ich rodičia a prarodičia tesne po II. svetovej vojne. Postupne sa síce dopracovali k vodovodu, elektrine a prístupovej ceste cez betónový most, ale strechy im pretekali a pri každej väčšej búrke či silnom vetre sa báli, že im chajdy spadnú na hlavu.
V komunite je v súčasnosti 40 Rómov. Žijú v úzkom kruhu a ako sa dozvedáme, neradi púšťajú medzi seba cudzích. "Žije sa nám dosť ťažko, staráme sa, aby sme prežili a nepotrebujeme, aby tu prišli ešte cudzí," dodáva vajda Sivák. Demeter Kraka s manželkou Helenou nás bez rozpakov pozývajú do stanu, ktorý si síce museli rozdeliť s príbuznými, ale vládne tam priadok a napodiv premyslený systém usporiadania časti stanu na spanie, jedálenský kútik aj na oddych. Nechýba televízor, ani rádio, aby vraj boli v obraze, čo sa vo svete aj na Slovensku deje. "No, je to celkom dobré, dá sa tu existovať. Len aby stavba netrvala až do zimy, potom to bude horšie," komentujú bývanie Krakovci.
Pri treťom zo stanov nechýba ani prístrešok, kde sa deti pri hre schovávajú pred slnkom. Staršia mládež má teraz iné starosti. Pripravujú sa na volejbalový turnaj medzi komunitami z Kružlovej, Ladomirovej a Nižného Komárnika. Spolu s koordinátorkou z ich obce Janou Leščišinovou si dohovárajú stratégiu, aby vlaňajšie postavenie v rebríčku víťazov obhájili. Prezrádzajú, že na tréning veľa síl v tejto horúčave neostáva, lebo cez deň pracujú na stavbe, ale budú bojovať.
Pripomíname, že rozpočet na stavbu ôsmich nájomných domov je 5,1 milióna korún a ďalších 819-tisíc na technickú vybavenosť. V obci však nie je plynofikácia, preto si aj naďalej budú kúriť drevom. Z tejto sumy musia osadníci desať percent odpracovať, čo je asi 516-tisíc korún. Zdá sa, že to necítia ako záťaž. Naopak, majú snahu stavbu urýchliť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš