populácia lykožrúta, už začala nalietavať aj do stojacich zelených stromov. ŠL lesy TANAP-u označujú situáciu za nezvládnuteľnú najmä v lokalitách národného parku okolo prírodných rezervácií Velická dolina, Studené doliny, Skalnatá dolina, Bielovodská dolina a Belianske Tatry.
ŠL TANAP-u po ukončení spracovania vetrovej kalamity na niektorých častiach území zámerne nechávali ležať neodkôrnené kmene padnutých stromov. "Ide o takzvané lapáky na odchyt lykožrúta, čo je jeden z účinných nástrojov v boji proti podkôrnemu hmyzu," vysvetlil riaditeľ ŠL TANAP-u Peter Líška. V súčasnosti ŠL spracúvávajú kôrovcovú kalamitu priebežne. "Pritom denne sa v lese asanuje 200 až 250 stromov napadnutých týmto hmyzom," doplnil P. Líška.
Podľa ŠL TANAP-u je jedna z príčin nezvládnuteľnej situácie neudelenie výnimky na spracovanie kalamitného dreva Štátnou ochranou prírody. "Rýchle odstránenie poškodeného dreva malo zmysel dovtedy, kým bol lykožrút pod kôrou. Teraz, keď podkôrnik zo stromov už vyletel, nemá význam, aby sme toto drevo z lesa vyťahovali von," vyjadril sa P. Líška.
Podľa istej časti odbornej verejnosti malo naopak neudelenie výnimiek opodstatnenie. "Vo vyspelých krajinách sa v rezerváciách a jadrových územiach národných parkov neťaží drevo, a to ani v prípade premnoženia lykožrúta," uviedol Rastislav Jakuš z Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied, podľa ktorého sa takto môže zachovať zmysel a účel prírodnej rezervácie. "Princíp štandardného spôsobu boja proti lykožrútovi spočíva v robení veľmi intenzívnych zásahov v okolí rezervácií. U nás sa lesníci tento spôsob snažia uplatňovať, ale nie vždy to vychádza na sto percent. Mám na mysli konkrétne okolité územia v Tatrách, kde intenzita zásahov nebola dostatočná," doplnil R. Jakuš. Akademik Jakuš ocenil skutočnosť, že lesníci prestali požadovať udelenie výnimiek na ťažbu dreva na tatranských územiach s najvyšším stupňom ochrany.
Od začiatku tohto roku spracovali ŠL TANAP-u viac ako 25 tisíc stojacích stromov napadnutých podkôrnym hmyzom, v prípade Tatier lykožrútom smrekovým a lykožrútom lesklým.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš