minerálnej vody Sivá Brada so sídlom v Baldovciach, ktorého hlavnou úlohou je ochrana minerálnej vody. V rámci združenia pripravili spoločný projekt na vybudovanie kanalizácie a čistiarne odpadových vôd pre čerpanie prostriedkov zo štrukturálnych fondov.
„Časť katastrov jednotlivých obcí zasahuje do územia ochranného pásma zdrojov minerálnych vôd prvého alebo druhého stupňa. Z územia obcí steká dažďová voda do našej obce. Rovnako sem smerujú vody Klčovského potoka z obcí Klčov, Nemešany, Bugľovce i časť z chotára obce Jablonov. Odpadová a splašková voda prichádzajúca do obce Baldovce môže spôsobiť znečistenie či zamorenie. Práve problém odpadovej vody je v súčasnosti najpálčivejším a preto sme sa rozhodli riešiť kanalizačnú sieť v rámci našej obce, samozrejme v spolupráci s ostatnými obcami," priblížil starosta Baldoviec Viliam Baran (KDH, na snímke). Jednou z podmienok uchádzania sa o peniaze zo štrukturálnych fondov je minimálne dvojtisícový počet obyvateľov. Keďže ani jedna obec túto podmienku nespĺňala, spojenie obcí do združenia bolo prirodzené.
Každá z obcí má už vypracovanú projektovú dokumentáciu pre kanalizačnú sieť vrátane čistiarne odpadových vôd. „Niektoré obce už pokročili, keďže majú už časť kanalizačnej siete položenú. Bohužiaľ, my nemáme ešte ani jeden meter. Pred dvoma rokmi sme vypracovali projektovú dokumentáciu, ktorá vtedy počítala s nákladom 14,5 milióna korún. Samozrejme, pri dnešných cenách to bude o čosi vyššie. V projekte počítame aj s tým, že okolo kanalizačnej siete povedie v budúcnosti radová výstavba domov, čo je nakoniec zakotvené aj v územnom pláne," uviedol V. Baran.
Ako zdôraznil, výstavba kanalizácie stojí a padá na financiách. Tie obec nemá i napriek tomu, že sa o ne už viackrát uchádzala na Enviromentálnom fonde Ministerstva životného prostredia SR. Podľa V. Barana je na svete dokonca uznesenie Vlády SR, ktoré rieši práve územie Baldoviec. „Na základe určitých kritérií boli vyčlenené územia ochrany minerálnych vôd. Vláda SR v uznesení zaviazala príslušné ministerstvá zdravotníctva, hospodárstva a životného prostredia, aby vyčlenili peniaze na riešenie situácie práve na týchto územiach, vrátane našej obce do konca roka 2005. Je rok 2006 a nič sa neudialo. Odmietnutie na Enviromentálnom fonde bolo zdôvodnené tým, že prednosť majú už rozbehnuté projekty pred nezačatými. Napriek tomu sa aj v tomto roku budeme uchádzať o financie. Uvidíme, ako sa k tomu postaví súčasná vláda. Problém to však je a je nutné ho riešiť," dodal V. Baran.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš