celom strede severného Slovenska okolo Vysokých Tatier (časť Spiša, Liptov a Orava). Prepoštský palác sa prebudoval na biskupský. V roku 1815 tu vznikol kňazský seminár a o štyri roky neskôr najstarší učiteľský ústav v Uhorsku. Kapitula sa tak stala nielen duchovným, ale aj intelektuálnym centrom časti Slovenska. Dnes si na Spišskej Kapitule pripomínajú hneď dve významné výročia - 230 rokov od vzniku Spišskej diecézy a 190 rokov od založenia Kňazského seminára v Spišskej Kapitule. Celý tento rok sa na Spiši nesie v znamení práve týchto významných medzníkov.
Podľa hovorcu Biskupského úradu v Spišskej Kapitule ThLic. Petra Majdu, pri tejto príležitosti spišský diecézny biskup Mons. František Tondra počas nedávnej sv. omše slávnostne otvoril Druhú diecéznu synodu Spišskej diecézy. „Obidve výročia i synoda sú veľmi dôležité udalosti z histórie našej diecézy a spišského seminára. História nás zároveň vedie k uvedomovaniu, pretváraniu prítomnosti, plánovaniu budúcnosti a k tomu má slúžiť diecézna synoda," uviedol spišský diecézny biskup na slávnostnej sv. omši.
Slovo synoda znamená spoločná cesta. „Úlohou našej spoločnej cesty je hľadať pravdu o potrebách a problémoch Božieho ľudu našej diecézy a nachádzať odpovede a východiská, ktoré v nás i v diecéze naplno prehĺbia a zveľadia Boží život," zdôraznil F. Tondra.
Ako uviedol hovorca Biskupského úradu, synoda je významnou udalosťou. „Veď prvú diecéznu synódu vyhlásil ešte biskup Ján Vojtaššák v roku 1925. Synoda je dlhoročným procesom. Bude trvať 4 až 5 rokov, až potom budú známe jej závery. Zvolaním druhej diecéznej synody zároveň odštartovala jej prípravná fáza. Zároveň spišský biskup odovzdal aj menovacie dekréty 22 členom prípravnej komisie," priblížil P. Majda.
Téme dvojice jubileí sa počas celého roka budú venovať samotní kňazi na tzv. kňazských rekolekciách - stretnutiach kňazov, ako aj veriaci vo svojich farnostiach. Súčasťou osláv bude výstava venovaná výročiam, ktorú biskupský úrad pripravuje v spolupráci so Spišským múzeom v Levoči i okolitými obcami v blízkosti Spišskej Kapituly. Otvorenie výstavy sa uskutoční 6. augusta na Spišskom hrade sv. omšou v hradnej kaplnke. „Výstava ponúkne pohľad do histórie diecézy i kňazského seminára. Návštevníkom ponúkne pohľad do miestností diecézy, historické fotografie i dokumenty. Jej súčasťou je aj história okolitých obcí. Výstava potrvá do konca roka," dodal P. Majda.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš