Tento týždeň prázdne miesto po ukradnutých zemiakoch a cibuli vo svojej záhrade objavil dôchodca Viktor Hrobák zo Železničnej ulice. „Tento istý scenár sa opakuje rok čo rok. Len čo niečo dozreje, obyvatelia neďalekej rómskej osady urobia všetko preto, aby niekedy dokonca ešte aj nezrelé plodiny ukradli," povedal V. Hrobák, pre ktorého je záhradka veľkou záľubou. „Vážne rozmýšľam, že na budúci rok sa na to vykašlem a nič nezasadím. Predstavte si, dlhé týždne sa o niečo poctivo staráte. Okopávate zemiaky, každý deň polievate karfiol alebo kapustu. Keď potom z noci na ráno to naraz zmizne, chytí vás veľký hnev a smútok."
„Hoci stále opravujeme plot a pridávame naň ostnatý drôt, nič nepomáha," poznamenal Hrobákov sused Milan z vedľajšej parcely.
Škoda ukradnutých plodín bola vyčíslená na 2 200 korún. Policajti Obvodného oddelenia Policajného zboru v Kežmarku preto dokumentujú prípad ako priestupok proti majetku. „Ak poškodený občan, ktorý krádež nahlásil, preukáže, že je to jeho súkromný majetok a je zaevidovaný v lesnom a pôdnom fonde, polícia prekvalifikuje skutok z priestupku na trestný čin krádeže poľnohospodárskych plodín v zmysle paragrafu 212 Trestného zákona," vysvetlila špecifiká posudzovania poľnohospodárskej krádeže hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Magdaléna Fečová.
V. Hrobák tvrdí, že existujú páky, ako situáciu riešiť. „Riešnie má v rukách obec. Rómom by mala poskytnúť dva hektáre pôdy a projektmi ich zapojiť do činností, aby si plodiny dopestovali sami. Neobrábanej pôdy je tu nadbytok. Po druhé, obec by mala vytvoriť strážne hliadky, ktoré by záhradkárske pozemky strážili." Podľa Hrobáka by hliadky mali tvoriť samotní nezamestnaní Rómovia.
Starosta Veľkej Lomnice Milan Hrivňák sa postavil ku prvému návrhu skepticky: „Som za to, aby sme prebrali všetko, čo sa niekde osvedčilo. No zo skúseností z okolitých obcí viem, že tento systém nikde nefungoval." Starosta sa naopak po diskusii s nespokojným V. Hrobákom chce pokúsiť niečo robiť so strážnymi hliadkami: „Budem sa informovať na úrade práce, či by do hliadok nebolo možné zapojiť občanov cez aktivačné práce."
Záhradkárske krádeže sú na východnom Slovensku rozšírené. Preto sme sa M. Fečovej opýtali, aké preventívne opatrenia s cieľom sťažiť zlodejom ich prácu polícia odporúča občanom vykonať. „Polícia nemôže zvládnuť nepretržité stráženie na týchto parcelách. Preto si občanov dovoľujeme upozorniť, že v zmysle zákona je každý povinný urobiť opatrenia na odvrátenie ohrozenia alebo porušenia verejného poriadku, ak ide o skutočnosti, ktoré sa dotýkajú jeho činnosti," uviedla M. Fečová. „Zároveň ale občanom navrhujeme, aby zrealizovali stráženie svojho majetku, najmä v nočnej dobe."
Podľa M. Fečovej je dôležité, aby úrodu v obci strážili každú noc, prípadne aj cez deň minimálne dvaja ľudia. „V prípade zistenia, prichytenia páchateľa takejto krádeže je možné v zmysle Trestného poriadku obmedziť na osobnej slobode takúto osobu kýmkoľvek, ak je to potrebné na zistenie jej totožnosti, na zabránenie úteku alebo na zistenie dôkazov a túto ihneď odovzdať policajnému orgánu," vysvetlila M. Fečová.
Ak vzhľadom na fyzickú prevahu páchateľa takto postupovať nemožno, je podľa M. Fečovej potrebné „vyrozumieť o tom, že dochádza ku krádeži policajný zbor na linku 158, zotrvať na mieste činu, zistiť čo najviac informácií ako napríklad popis osoby, oblečenie, počet osôb, ak sú na vozidle typ, farbu, evidenčné číslo auta a podobne."
Ďalšou možnosťou pre občanov je stať sa členmi poľnej stráže, ktorí následne pri strážení úrody majú postavenie verejného činiteľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš