medzi 12 nomináciami presadili Slováci. Rozhodla tak medzinárodná porota. Medzi nominovanými boli lesníci, pracovníci štátnej ochrany prírody, vedeckí pracovníci, ale aj zástupcovia mimovládnych organizácií či novinári. "Nominácie boli v tomto ročníku veľmi silné a porota mala neľahkú úlohu. Teší nás, že po posledných štyroch ročníkoch, kedy boli medzi ocenenými len Česi a Poliaci, vyšli z tejto silnej konkurencie víťazne traja Slováci," uviedla za spoluorganizátorov súťaže správkyňa nadácie Zelená nádej so sídlom v Tulčíku Mária Hudáková.
Na treťom mieste sa umiestnil Karol Kaliský, odborný pracovník Správy TANAPu za dlhodobé presadzovanie novej koncepcie ochrany prírody. Pracoval na tom od roku 2001, ale ešte intenzívnejšie pred dvoma rokmi, keď Vysoké Tatry doslova "skosila" vetrová kalamita. Odvtedy v diskusiách s lesníkmi a zástupcami štátnej správy tvrdo presadzoval myšlienku prirodzeného vývoja lesa. "Pred sebou máme ešte dlhú cestu pri presadzovaní medzinárodne uznávaného trendu - zonácii lesov. Keď sa to podarí, bude to veľký predpoklad pre to, aby vznikali ďalšie chránené územia," poznamenal v tej súvislosti K. Kaliský.
Druhým oceneným je lesník z Lesného obvodu Smolnícka osada (Lesná správa Margecany) Ladislav Alcnauer. Cenu získal za radikálnu zmenu v spôsobe hospodárenia v lesoch Hnileckej doliny. Za 15 rokov sa mu podarilo skĺbiť ekonomické požiadavky na les so zachovaním biologickej rozmanitosti. Dokázal splniť aj objem ťažby a zrúcal mýty o nutnej regulácii lesných porastov. Naopak, presadzoval prirodzenosť a stabilitu. "Pravdepodobne vďaka tomu nás nepostihli žiadne kalamity. Podľa mňa je to správna cesta, lebo prírodný les znesie aj živelné pohromy. Musíme zmeniť myslenie ľudí a priemysel prispôsobiť lesu, nie naopak," vysvetlil svoj postoj L. Alcnauer, ktorý pracuje v lese už 40 rokov. Mimochodom aj maľuje a ako poznamenal hovorca š. p. Lesy SR Peter Gogola, "keby bol ten jeho les technický, asi by nemohol maľovať také pekné obrazy."
Absolútnym víťazom súťaže sa stal riaditeľ Správy TANAPu Tomáš Vančura za prelomové rozhodnutia v histórii ochrany prírody na Slovensku v súvislosti s tvorbou zonácie a ponechaním časti vetrovej kalamity z roku 2004 bez zásahu. Dôsledkom toho je vznik rozsiahlych území národného parku ponechaných na prirodzený vývoj aj napriek kalamitám rôzneho druhu, teda na území so skutočnou ochranou bez ťažby a poľovníctva. "Nečakal som víťazstvo. Sám seba sa pýtam, či je na Slovensku dobre, že sme dostali hneď tri ocenenia, alebo zle?"
Finančnú odmenu a vecné dary odovzdali víťazom súťaže Lesoochranársky čin roka 2005 správkyňa nadácie M. Hudáková, Peter Gogola a za porotu Poliak Jacek Zachara z mimovládnej organizácie Olszówka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš