histórie a osobností. Autor Ján Petrík, dlhoročný člen Horskej služby v Slovenskom raji, ju vydal vlastným nákladom po vyše 20-ročnom zbieraní materiálov a hľadaní v archívoch. "Cenné materiály som našiel v archíve horskej služby, Správy Národného parku Slovenský raj, v levočskom archíve a v súkromnom archíve nebohého profesora Jozefa Šimka," hovorí J. Petrík. Za mimoriadne zaujímavé považuje zistenie, že turistika a horolezectvo v Spišskej Novej Vsi vychádzalo z tunajšieho železničiarskeho internátu, ktorý riadil Gustáv Nedobrý. "Chovancov internátu chudobných chlapcov a siroty viedol k láske k Slovenskému raju, medzi nimi aj Jozefa Šimka, vďaka ktorému som si tento kút prírody zamiloval aj ja. O tomto internáte vie málo ľudí, zaslúžil by si samostatný výskum," tvrdí autor knihy. Čitateľ v nej na 250 stranách nájde aj ďalšie doposiaľ nepublikované zaujímavosti nielen o pôvode názvu tohto národného parku, dobové fotografie, ale napríklad aj mapu Slovenského raja z roku 1925.
Kniha Slovenský raj je v poradí šiestou publikáciou J. Petríka. Do života ju uviedol archeológ doc. Michal Slivka, ktorý sa roky venuje Slovenskému raju, najmä výskumu kartuziánskeho kláštora na Kláštorisku. "Je to prvý vydarený pokus urobiť prehľad o Slovenskom raji od prírodných zvláštností cez históriu až po osobnosti s ním späté. Kniha približuje miesta a veci, ktoré dnes už neexistujú. Je to pekné dedičstvo, odovzdávané nastupujúcej generácii," zhodnotil M. Slivka.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš