z Prešova, ktorý sa vo štvrtok stratil v horskom teréne v Západných Tatrách. Po rozsiahlom pátraní ho našli v sobotu predpoludním, následne ho vrtuľníkom previezli do nemocnice v Bamskej Bystrici, kde ho operovali.
Desaťročný chlapec bol v letnom tábore v Račkovej doline. Stratil sa ešte vo štvrtok o 14:30, keď sa oddelil od skupiny vracajúcej sa z túry hrebeňom Otrhancov v Západných Tatrách. Vedúci skupiny detí sa najskôr snažili svojpomocne chlapca nájsť, ale neúspešne. Podvečer požiadali o pomoc Horskú záchrannú službu. Ešte vo štvrtok večer bolo do pátrania nasadených 31 záchranárov, šesť psov a nadránom aj vrtuľník Letky MV SR s termokamerou.
V piatok hľadalo nezvestného chlapca 64 profesionálnych adobrovoľných záchranárov a deväť policajtov. Pri pátraní pomáhalo aj 15 cvičených psov. Pátranie sťažovali početné búrky so silným dažďom a vetrom. Vo večerných hodinách bolo pátranie stále neúspešné.
V sobotu pátralo po chlapcovi 123 záchranárov, 24 policajtov a osem hasičov. Okrem toho nasadili pátracie skupiny do hľadania aj 13 psov. Pre silný vietor nebolo možné zapojiť do pátrania vrtuľník. Kontakt s hľadaným chlapcom v Jamnickej doline oznámil vysielačkou člen záchrannej skupiny Horskej záchrannej služby až v sobotu o 9:27. Chlapec bol pri vedomí, komunikoval, ale po viac ako 40 hodinách blúdenia bol značne vyčerpaný.
Podľa hovorcu LZZS ATE Poprad Pavla Svetoňa našli záchranári chlapca vo veľmi ťažko prístupnom teréne. "Lekár LZZS ATE Poprad Radoslav Burian preto musel vysadnúť z vrtuľníka nižšie a 25 minút vystupoval na miesto nálezu v takmer horolezeckom teréne. Chlapec bol doudieraný, mal poranenú hlavu, sťažoval sa na bolesti chrbta, panvy a tvrdil, že ho uštipol had," spresnil Svetoň.
Záchranári začali okamžite so zabezpečením jeho životných funkcií. Pomocou siete naložili mladého Prešovčana do vrtuľníka a dopravili na heliport v Račkovej doline, na ktorom ho preložili do vrtuľníka zo strediska LZZS ATE v Banskej Bystrici. V stabilizovanom stave a pod dohľadom pediatrického tímu odletel do nemocnice v Banskej Bystrici.
Riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga sa poďakoval všetkým záchranárom zúčastnených záchranných zložiek za ich okamžitú, účinnú a obetavú pomoc pri záchrane nezvestného chlapca v náročných terénnych a klimatických podmienkach.
V sobotu večer chlapec absolvoval asi dvojhodinovú operáciu hlavy. Lekári zatiaľ nevylučujú ani trvalé následky. Do akej miery bol zákrok úspešný, budú vedieť až po prebudení malého školáka z umelého spánku, v ktorom bude najmenej 48 hodín.
"Všetko bude závisieť od klinického stavu pacienta. Jeho zdravotný stav je stabilizovaný, komplexne neurointenzívne zabezpečený. Chlapca sme napojili na Ostrov života, sledujeme jeho vitálne funkcie," uviedol službukonajúci lekár z Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici Jaroslav Čutora.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš