a Spišská Sobota - mestská pamiatková rezervácia prezrádzajú ich obsah. Diela sú určené širšej verejnosti.
Autormi prvého spomínaného diela sú spišský historik Ivan Chalupecký a fotograf Kazimír Štubňa, obidvaja zo Spišskej Novej Vsi. Podľa K. Štubňu vydávať knihy v dnešnej dobe nie lacný a ľahký špás. "Keby som k tomu nemal vzťah, robilo by sa to ťažko. Knihy vydávam ale na vlastné náklady. Knihu by som nechcel mať poprepletanú reklamami rôznych sponzorov, aj preto, že dielo by malo byť nadčasové. Penzión ktorý existuje teraz, v budúcnosti nemusí byť. Budova ostáva." K. Štubňa zaujímavým spôsobom odpovedal na otázku, ako sa s I. Chalupeckým navzájom dopĺňali a spolupracovali. "Za znak dobrej knihy považujem stav, že keby ste rozstrihli, teda oddelili od seba text a fotografie, tieto dve veci musia byť kvalitné sami o sebe. Keď je text závislý na fotografii alebo naopak, keď sa potrebujú dopĺňať, nie je to dobré. "
Text druhej knihy napísal spišsko-sobotský farár Michal Lipták, fotografie zhotovil Ladislav Jiroušek zo Spišskej Novej Vsi. Pre Liptáka kniha predstavuje publikačnú premiéru, pre Jirouška je to už v poradí štrnásty kúsok. Na otázku Korzára, v čom sa možno odlišuje ich kniha od prvej predstavenej, M. Lipták odpovedal: "Oproti Ivanovi Chalupeckému ako historikovi som sa viac písal zo sakrálneho pohľadu. Obdobie trinásteho, štrnásteho storočia, kedy stavby v Spišskej Sobote vznikali, bolo obdobie mystiky a symbolizmu. Teraz môžeme znova objavovať symboly, ktoré hovoria o pravde." M. Lipták podľa svojich slov vychádzal z premisy, že keď sa viacerí pozerajú na tú istú vec, nemusia vidieť to isté.
Autor: TOTI
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš