lákadlom pre stovky turistov. Tunajšie múzeum v rámci Kultúrneho leta pripravilo známe scénky zo života tohto známeho dobrodruha.
"Každoročne sa pripravujeme na určitú významnú udalosť z dejín. Počas tohto leta je to príbeh Mórica Beňovského. Tento najznámejší väzeň nášho hradu je dostatočne známy v Čechách, v Poľsku i Maďarsku. Ľubovnianske múzeum doteraz nevyužívalo túto skutočnosť ako marketingový ťah na prezentovanie hradu. V tejto sezóne sme to chceli zmeniť a tým pritiahnuť nielen našich turistov, ale aj návštevníkov zo spomínaných krajín," uviedol správca hradu Dalibor Mikulík.
Rekonštrukcia príbehu M. Beňovského si pri náročných predstaveniach vyžaduje isté finančné zázemie: "Kostýmy pre hercov poskytlo Divadlo Jonáša Záborského z Prešova. Ostatná potrebná technika je naša. Žiaľ pre nízky rozpočet sme museli aj v tomto smere improvizovať," podotkol D. Mikulík.
Scenáristom a režisérom predstavení v jednej osobe je Peter Karpinský zo Spišskej Novej Vsi. Ten v spolupráci s Evou Kollárovou za dva dni zvládol nácvik hraných scénok. "Bolo to dosť náročné za taký krátky čas zvládnuť takmer hodinové predstavenie. Mali sme prevažne hercov začiatočníkov zo St. Ľubovne, Sp. Novej Vsi a Popradu. Všetci sa držali dobre a myslím, že priaznivá odozva od divákov hovorí za všetko," prezradil bezprostredne po vystúpení Peter Karpinský.
Predstaviteľom známeho dobrodruha bol ambiciózny herec Matej Pčolka. "V prvom rade chcem poďakovať nášmu režisérovi a dramaturgičke za vynikajúcu spoluprácu. Moje dojmy z vystúpenia sú fajn. Najviac sa mi páčili akčné scény a výzva do boja za slobodu. Samozrejme pekná bola aj moja svadba," popísal momenty z predstavenia mladík zo Starej Ľubovne.
Autor: rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš