lokalite Haniska -Záturecká pri Prešove. Patovým hlasovaním nepodporili kúpu pozemkov. Návrh uznesenia ako celok neprešiel aj vďaka tomu, že poslanec Peter Sokol (nezávislý), ako verejne vyhlásil, omylom stlačil opačné tlačidlo. Chcel vraj hlasovať inak. Podľa rokovacieho poriadku však opätovné hlasovanie nebolo možné. Iba ak na nasledujúcom rokovaní zastupiteľstva. Termín na podanie žiadosti o príspevok na infraštruktúru pre priemyselný park by však už PSK nestihlo. Ten je totiž 27. júla.
Pripomíname, že v hre bola zmluva na odkúpenie pozemkov v spomínanej lokalite o výmere 29,3 hektára, pričom cena jedného štvorcového metra bez DPH bola 360 korún. Išlo teda o 125,6 milióna korún s DPH. K územiu už bolo vydané územné rozhodnutie a projektová dokumentácia pre stavebné povolenie je pripravená.
Projekt priemyselného parku prezentoval pred poslancami projektový manažér košickej spoločnosti Suportera, a. s. Igor Gula. "Pripravili sme kompaktný celok s možnosťou rozšírenia až na 50 hektárov pre stredne veľkých investorov. Záujem firiem je pre nás rozhodujúci. Sme v kontakte s troma investormi z Nemecka, Talianska a Francúzska, ktorí sa rozhodujú medzi rôznymi krajinami, ale keď budú investovať na Slovensku, tak si vybrali lokalitu v Haniske. Išlo by o deväť subjektov, ktorí by investovali desiatky miliónov korún a v prevej etape zamestnali okolo 500 ľudí," uviedol I. Gula.
Jeho slová podporili aj zástupcovia investorov. Talian Ericco Biondi pripomenul, že do Popradu už priviedol niekoľko spoločností. "Je tam už plno, hľadáme ďalšie voľné plochy pre vážené talianske spoločnosti. Svoj záujem sme ochotní deklarovať aj podpisom zmluvy. Chceme 20-tisíc metrov štvorcových, budeme investovať 75 miliónov korún a zamestnáme 250 ľudí," konkretizoval ponuku E. Biondi. V podobnom duchu prezentoval záujem aj zástupca bratislavskej spoločnosti IPEC P. Krupa. Ako uviedol v roku 2007 majú v pláne preinvestovať 200 miliónov korún len v stavebníctve, ale zaoberajú sa aj inžinieringom a logistickými centrami.
Poslanci z najsilnejšieho poslaneckého klubu KDH, SDKÚ-DS však v diskusii zámer aj navrhovanú kúpnu zmluvu kritizovali. "Som presvedčený, že tento obchod je nevýhodný a nemali by sme kupovať pozemky z rezervného fondu PSK, čo je 170 miliónov. Neplní sa podľa očakávania a okrem toho má slúžiť na iný účel. Navrhujem, aby sme uzavreli zmluvu o budúcej zmluve len na 10 hektárov a požiadali o dotáciu na infraštruktúru," argumentoval v diskusii Ján Pataky zo spomínaného klubu. Mimochodom, práve on na júnovom zastupiteľstve navrhol bod o priemyselnom parku z rokovania stiahnuť. Kolega Róbert Oros ho podporil. "Navrhujem kúpiť len časť pozemku za areálom Hydinární, čím by sa znížil aj pomer dotácie na infraštruktúru a zo zmluvy vypustiť článok o sprostredkovaní investorov. To nepotrebujeme, máme dosť vlastných kontaktov," prezentoval návrh R. Oros, inak aj primátor Veľkého Šariša. Niektorí dokonca napádali vlastnícke vzťahy k pozemkom, údajne sú nevyjasnené. Ján Pataky návrh dotiahol do tej podoby, aby sa peniaze na pozemky dali do depozitu v banke a uvoľnili až vtedy, keď bude vydané právoplatné územné rozhodnutie aj stavebné povolenie.
Bardejovčan Pavol Tarcala z toho istého klubu ako predseda finančnej komisie upozornil na fakt, že PSK by mal použiť rezervný fond na to čo musí vykonávať, nie môže. Zdôraznil, že táto komisia kúpu pozemkov neodporúča. "Priemyselný park chcú aj ostatné mestá, nielen Prešov," dodal. Len Dušan Hruška podporil priemyselný park a apeloval na poslancov, aby sa zamysleli nad tým, čo si o nich pomyslia ich voliči. "Podozrenia o tom, či je cena za pozemok adekvátna, výhodná, alebo nevýhodná tu budú vždy, ale mňa osobne mrzí, že v Prešove sa park nepodarilo vybudovať," reagoval v diskusii. Zrejme ešte nezabudol na sľuby, o ktorých hovoril potencionálnym voličom v čase keď kandidoval na prešovského župana. Za prioritu vtedy totiž označil vybudovanie priemyselného parku.
V diskusii na argumenty reagoval aj predseda PSK Peter Chudík. "Všetky mestá chcú parky, ale keď sa o nich rozhoduje, hľadáte chyby aj tam, kde nie sú. Keď pozemok nekúpime teraz, o niekoľko rokov bude ťažké nájsť ucelenú a pripravenú plochu. Podľa mňa je cena dobrá, dokonca nižšia ako v Snine. Výška ceny je vecou predávajúceho a je na našom rozhodnutí, či ju prijmeme. Čo sa týka rezervného fondu, podľa má sa nám vložené prostriedky do dvoch rokov vrátia a môžeme ich potom posunúť inému mestu. Keby nám v rezerve chýbali zdroje, môžeme ich dočerpať z úveru, ktorý máme z Európskej investičnej banky. Niekde začať musíme a mali by sme tam, kde je to najlepšie pripravené, aby tu investori prišli čo najrýchlejšie."
Jednoducho, z priemyselného parku s účasťou PSK nebude nič. Šancu na získanie prostriedkov na infraštruktúru sme opäť premrhali. Voličov aj verejnosť však bude iste zaujímať, či poslanci naozaj tak bedlivo strážia rozpočet, alebo hrajú politickú hru. Každý za svoj okres. Za svoju stranu, či klub.
Predávajúci trvá na cene a lokalitu nechce drobiť
Prešov - Zaujímal nás aj názor navrhovateľa, teda spoločnosti Suportera na pozmeňujúce návrhy poslancov o tom, aby sa predbežná kúpna zmluva zúžila len na časť pozemkov. "To nie je možné z technického dôvodu. Jedna časť pozemkov je už napojená na infraštruktúru a ďalšia sa napojí už len prípojkami. Konzultovali sme aj s Národnou diaľničnou spoločnosťou a lokalita je v súlade s ich trasovaním budúcej diaľnice. Čo sa týka ceny, naša ponuka bola daná a nebudeme ju meniť. Cena nie je vysoká," reagoval na našu otázku predseda predstavenstva Suportery Vladimír Štefánik. Dodal, že predbežne rokovali s 90 investormi a vo finále ostalo 9 subjektov. Celá predložená dokumentácia je podľa jeho slov transparentná a korektná. Projektový manažér Igor Gula reagoval aj na spochybňujúce výroky poslancov o skutočnom vysporiadaní pozemkov. Zdôraznil, že celá výmera je na liste vlastníctva spoločnosti Suportera bez ťarchy. "Dá sa to kedykoľvek overiť," argumentoval.
Starosta Hanisky Ladislav Jambrich netajil, že je z rozhodnutia krajských poslancov sklamaný. Už pred rokmi prišli o jednu šancu, keď mal o pozemky v Haniske záujem holandský investor, ktorý ponúkal 550 pracovných miest. Obec ani vtedy, ani teraz nemá zdroje na to, aby mohla kúpiť pozemky v takej výmere, preto sa spoliehala na spoluprácu s PSK. "Dva a pol roka sme spolu so Suporterou na môj podnet pracovali. Vysporiadali pozemky so 141 vlastníkmi. Ľudia sú spokojní, za pozemky dostali viac ako v Kechneci, menej ako v Žiline, iní žiadali výmenu, ale teraz čakajú, čo sa bude diať. Investori majú záujem, všetko je pripravené ... Pre nich je výhodná naša nízka daň z nehnuteľnosti a pre nás tiež. Keby sa to podarilo, ročne by nám do rozpočtu prúdili zhruba 3 milióny korún a s tým sa dá robiť rozvoj obce ako lusk," komentoval situáciu sklamaný richtár, ktorý sa o rozvoj prímestskej dediny snaží už 14. rok.
(ak)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš