geografického infosystému - to je výsledok spoločného snaženia pracovníkov Štátnych lesov (ŠL) TANAPu a poľského Tatranského parku narodoweho (TPN). V stredu ho predstavili verejnosti.
„Tatry nemajú hranice a príroda nepozná bariéry. Preto Tatry musíme chrániť ako celok, chceme nájsť spoločné zásady ochrany prírody. Aj to bol dôvod, prečo sme sa pred časom rozhodli pre projekt vydania spoločného časopisu," vysvetlil riaditeľ poľského TPN Pawel Skawiński.
Po niekoľkých mesiacoch príprav tak uzrel svetlo sveta poľsko-slovenský časopis Tatry, ktorý pripravili redakcie slovenského dvojmesačníka a poľského kvartálnika. Vyše stostránkový magazín vyšiel v náklade 7200 kusov a ponúka široký záber tatranských tém. "Podľa prvých ohlasov bude mať tento časopis úspech a aj keď to pre redakčné tímy znamenalo množstvo práce, radi by sme z toho urobili tradíciu a každý rok pripravili spoločné vydanie," dodal riaditeľ ŠL TANAPu Peter Líška.
Ako dodal, spoluprácu „rozbehli" aj vedeckí a výskumní pracovníci, systematické sledovanie prírodných procesov im umožňuje aj nový geoportál, na ktorom začali pracovať odborníci z oboch strán Tatier. „Geoportál je prínosom nielen pre turistov, ale aj pre odborníkov, Tatry majú totiž aj vedecký význam. Prostredníctvom geoportálu sa operatívnejšie dostaneme k novým odborným informáciám," vysvetlil ciele nových foriem spolupráce vedúci Výskumnej stanice TANAPu Peter Fleischer.
Počas prezentácie nového magazínu sprístupnili v Múzeu ŠL TANAPu v Tatranskej Lomnici aj výstavu umeleckých fotografií poľského autora Wieslawa Zdaniewskeho Veľká skalná tíšina. Ponúka pohľady na magickú príťažlivosť tatranskej prírody a majestátnu krásu hôr. „Tatry sú pre mňa jedným rajónom, politické hranice v nich nevnímam. Fotiť som začal pod vedením otca - fotografa a keď som chodil v Zakopanom do školy, často som podnikal výlety do Tatier. Občas mi bolo zaťažko vziať si so sebou fotovýstroj, ale pohľady na krajinu boli tak efektné, že som nakoniec bral na túry aj 10-kilovú výbavu," povedal umelecký fotograf, ktorý publikoval aj v švédskych a amerických časopisoch a knihách. V 70. rokoch opustil rodnú krajinu, odišiel do Švédska a zakrátko sa foteniu prestal venovať, prioritou sa stal jeho druhý koníček - veda.
Až prednedávnom sa k dávnej vášni vrátil, objavil aj čaro lyžiarskych túr a ponúkaná kolekcia jeho čierno-bielych tatranských záberov dokazuje, že skalná tíšina Tatier v ňom zostala natrvalo ukotvená. Výstava fotografií W. Zdaniewskeho v Tatranskej Lomnici potrvá do konca augusta.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš