legionelózu a vari aj pre v minulosti rozšírenú legionársku chorobu v USA venovali 35-ročnému Vranovčanovi osobitnú pozornosť.
"Ochorenie sa prejavovalo ako angína s kašľom a teplotami. Pacient bol hospitalizovaný na internom oddelení, ale stav sa zhoršoval, preto ho presunuli na pľúcne oddelenie, kde diagnostikovali atypickú pneumóniu. V rámci vyšetrení mu v nemocnici odobrali vzorky a zaslali do Ústavu epidemiológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, kde potvrdili prítomnosť protilátok proti druhu legionella longbaechae," informovala nás epidemiologička z vranovského Regionálneho ústavu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Valéria Sládeková.
Dodala, že sa s takým prípadom v svojej praxi doteraz nestretla. Pri ďalšom vyšetrení dospeli k záveru, že zdroj legionelly bol v pôde. "Tento pacient pracoval v záhrade, blízko sadu a stajní. Sú viaceré typy, ochorieť na legionelózu je možné napríklad aj z klimatizácie najmä vo veľkých hoteloch alebo v nemocniciach. Klíma vytvára vlhké prostredie, filtruje vzduch a vytvára vhodné prostredie na šírenie baktérií," varovala V. Sládeková.
Na otázku, či sa v dôsledku tepla nestretli aj s ďalšími epidémiami, reagovala, že ich nie je viac ako po iné letné mesiace. Zväčša ide o hnačkové ochorenia z nedostatočne tepelne upraveného mäsa, alebo salmonely. "Problém je, že aj keď sa vyskytnú rodinné epidémie, zväčša ľudia prídu na ošetrenie len s deťmi. V poslednom týždni sme vo Vranove mali jeden rodinný výskyt hnačkových ochorení. Lekára vyhľadali len s 10-ročným chlapcom, ale šetrením bolo zistené, že chorí boli siedmi rodinní príslušníci s rovnakými príznakmi," dodala epidemiologička. Zdroj nákazy neodhalili, lebo jedlá, ktoré konzumovali na odpustovej slávnosti, už neboli k dispozícii.
Na riziko salmonelóz upozornila aj epidemiologička z prešovského RÚVZ Slávka Zakuťanská. "Od začiatku mája sa počet takýchto ochorení mierne zvýšil,
niektorých chorých bolo potrebné hospitalizovať na infekčnom oddelení. Najrizikovejšie skupiny sú deti a starí ľudia. Pritom stačí dodržiavať isté zásady, predovšetkým zabrániť styku surových a varených potravín a vyhýbať sa jedlám zo surových vajec. Treba tepelne upravovať mäso, vrátane grilovaného a zbaviť sa zlozvykov, ako je napríklad krátke ohrievanie párkov. Musíme zabudnúť na mýty, že domáce vajcia sú zdravé a pridávať surové bielka do krémov zvlášť v horúcich letných dňoch," konštatovala.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš