Napriek zákazu za dva dni postavili prístavbu kostola
Šarišské Dravce - V Šarišských Dravciach v súčasnosti zápasia s výstavbou kanalizácie. Rozostavanú ju majú od roku 1995, v časti obce je už kanál
Ingrid Timková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
vybudovaný. „Chceli by sme ho dostavať, žiaľ, nemáme dostatok vlastných prostriedkov," hovorí starosta Ján Jendruš (na snímke).
Starostom obce je už niekoľko volebných období. S úsmevom spomína na časy, keď sa muselo neraz budovať rýchlo a potajme. Za komunistov boli nútení postaviť prístavbu kostola takmer za jednu noc.
„Ešte za socializmu sme rekonštruovali Kostol svätej Kataríny Alexandrijskej. Správcom našej farnosti bol Jozef Korem, terajší arcibiskupský vikár. Vtedy boli také časy, že opravy kostolov boli zakázané. Preto sme museli stavať čo najrýchlejšie. Vtedajší komunistickí pohlavári mimoriadne zvolali schôdzu a ich stranícky šéf sa rozčuľoval, že v Dravciach postavili kostol za dva dni a 'biely dom' (terajšie sídlo Krajského úradu - pozn. red.) za desať rokov neboli schopní postaviť. Nevedel pochopiť, ako dokáže jeden kňaz tak motivovať ľudí," spomína starosta. Začali stavať v piatok večer a o polnoci v sobotu už stálo prvé aj druhé poschodie. Teraz už kapacitne postačuje, aj na veľké sviatky sa do nej všetci veriaci zmestia.
V minulom roku získali zo štátneho fondu životného prostredia 2,4 miliónov korún, ktoré preinvestovali na dostavbu kanalizácie. „Peniaze nám vystačili iba na výstavbu 450 metrov," vraví J. Jendruš. Po jej celkovom dobudovaní by chceli opraviť všetky miestne komunikácie. Vodovod vybudovali v obci už v osemdesiatom piatom roku, plyn zaviedli v roku 2001. Pred dvomi rokmi sa im podarilo svojpomocne postaviť aj dom smútku. „Jeho hodnota je 2,8 miliónov. Stavali sme ho bez úveru, z rozpočtu obce. Pracovali na ňom nezamestnaní občania v rámci verejnoprospešných prác," vysvetľuje. Nedávno dostavali rovnako svojpomocne aj veľký kultúrny dom ako prístavbu obecného úradu. Stála 6 miliónov korún. Majú v ňom veľkú spoločenskú miestnosť, ktorú využívajú pri rôznych akciách a prenajímajú ju občanom na rodinné oslavy.
Plánujú opraviť aj miestny kaštieľ s priľahlými budovami a vstupnou bránou k nemu. V súčasnosti sú budovy nevyužívané a zdevastované. Voľakedy tam sídlila škola, neskôr budovy využívalo poľnohospodárske družstvo. Boli tam sklady obilia a chemikálií. Oprava kaštieľa si vyžiada niekoľkomiliónové investície. Obec budovu zatiaľ udržiava, aby neschátrala. Nedávno opravili strechy, náklady sa vyšplhali na 2 milióny korún. Momentálne hľadajú investora, ktorý by bol ochotný v spolupráci s obcou kaštieľ opraviť. Využiť by ho chceli v rámci agroturistiky. Potencionálnych investorov však odrádza fakt, že pred budovou kaštieľa je postavená budova, ktorá bráni vo výhľade na kaštieľ, park a ostatný areál v jeho blízkosti. „Zakrývajúca budova je pozostatok bývalého režimu, ktorému kaštieľ prekážal, preto pred neho postavili obchod," tvrdí starosta.
Obec má v súčasnosti 1273 obyvateľov. Je zriaďovateľom základnej školy s materskou školou. Navštevuje ju takmer 400 žiakov nielen z obce, ale aj z okolitých dedín - z Polomy, Krásnej Lúky, Bajeroviec a Oľšova. Na opravu školy, najmä jej zateplenie a výmenu okien žiadali 18 miliónov korún z eurofondov. „Projekt nám schválili, sme v zásobníku a čakáme, čo bude ďalej," uzatvára J. Jendruš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš