sú však vo veľkom omyle. Spišský hrad si totiž vybralo za svoj domov vzácne zviera, syseľ pasienkový. Jeho spoločenská hodnota je 15-tisíc korún.
Ako pre KORZÁR uviedol šéfsprievodca na Spišskom hrade Mgr. Kamil Tomčofčík, zvieratká sú pomerne krotké, zvykli si na ľudí. Stredobodom pozorností sú hlavne u detí, napriek spomínanej krotkosti, do rúk sa chytiť nedajú. "Stále ich po pracovnej dobe kŕmime rožkami, je to už taký náš rituál," s úsmevom hovorí K. Tomčofčík. Sysľov neprehľadne určite žiadny návštevník. Hemžia sa po tráve rýchlosťou blesku, po celom dolnom nádvorí Spišského hradu sú v zemi malé nory. Mnohí si ich však pletú s potkanmi či myšami. "Dokonca sme dostali oficiálnu písomnú sťažnosť od jednej učiteľky, že ako to môžeme dopustiť, že na Spišskom hrade sú potkany," dodáva K. Tomčofčík.
V čase našej návštevy sme sa opýtali niektorých návštevníkov, či vôbec vedia aké zvieratká im behajú takmer okolo nôh. "Nevieme, čo sú to za zvieratá. Práve niekto kričal, že pozor potkany. Mali by tu rozmiestniť tabule s upozornením a s opisom o aké zviera ide," povedal nám manželský pár Viera a Dušan z Bratislavy. Ona pracuje ako stredoškolská učiteľka angličtiny, on zase v kultúre. Zbyszek a Barbara z poľského mesta Bielsko-Biala tiež boli prekvapení z malých pobehajúcich sysľov. "Teraz sme ich práve videli, nevieme čo to je, ale strach nemáme," so smiechom hovoria. Ľubka a Milan - manželia z Teplého Vrchu o sysľoch vedia. "Upozornil nás na to sprievodca. Pre mňa je to také nostalgické. Pred štyridsiatimi rokmi, keď som bol dieťa spolu s kamarátmi sme pásli husy na lúkách, z dlhej chvíle sme chytali aj sysle," spomína tento Gemerčan.
Bendřich Hájek zo Správy Národného parku Slovenský raj pre KORZÁR uviedol že po poslednom sčítaní je na Spišskom hrade asi 60 sysľov. "V Hornádskej kotline máme niekoľko kolónií sysľov, a to napríklad v Spišskej Novej Vsi na letisku či v Spišských Tomášovciach. Niekedy ich bolo oveľa viac, ľudia im poľnohospodárskou činnosťou uberajú z ich územia preto ich je stále menej. Pre ľudí nie sú tieto zvieratká nebezpečné," uviedol tento zoológ.
Momentálne začali aj s genetickým výskumom, zisťujú ich životaschopnosť. Odchytávajú jedince, odoberú im kúsok srsti a skúmajú DNA. Dolné nádvorie Spišského hradu si vraj sysle vybrali asi kvôli stále kosenej a udupanej tráve. Práve takéto podmienky im vyhovujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš