v spolupráci s mimovládnou organizáciou Ľudia a voda a ďalšími organizáciami pripravilo Mesiac dobrovoľníkov pre Tatry. "Tejto práci bez finančnej odmeny sa venujeme v porovnaní s minulým obdobím pomenej. Záleží na okolnostiach ak si to situácia vyžaduje. V súčasnosti je našou prioritou poskytovanie poradenstva v oblasti alternatívneho využívania energií. V Tatranskej Lomnici sa pripravuje nový Vodný les, kde rozhodne nechceme chýbať," prezradil Pavol Petráš z Pčoly.
Až do deviateho augusta sa na aktivitách v Tatrách prestriedajú tri turnusy aktivistov v desaťdňových intervaloch. Pracovať sa bude na malých vodovzdorných hrádzach nad Botanickou záhradou. Má sa tým zabrániť stúpajúcej vode.
"Prihlásili sa nám zväčša študenti z Gymnázia Terézie Vansovej a Stredného odborného učilišťa na Levočskej. Máme aj starších jednotlivcov. Dievčatá a ženy vykonávajú fyzicky menej náročnú činnosť, chlapi budú pracovať na výkopoch. Tento režim trvá štyri dni. Nasleduje dvojdňový voľný program. Turnus sa zavŕši opätovnou štvordňovou robotou," doplnil P. Petráš.
Pracovná doba nie je pevne stanovená. Záleží na okolnostiach a potrebách. "Celodenné výdavky hradíme my. Ubytovanie je zabezpečené v Tatranských Matliaroch, v bývalej vojenskej liečebni. V ranných hodinách je presun na miesto pracoviska. Naspäť prichádzajú v podvečerných hodinách. Večer sú na programe rôzne prednášky týkajúce sa ochrany prírody," opisuje program P. Petráš.
"Celá akcia má aj preventívny charakter ak mladí vysadia rastlinku, alebo iným spôsobom zveľadia prírodu, zanechá to v nich odozvu. K prírode sú lepší, zodpovednejší," podotkol zaujímavú myšlienku P. Petráš.
Autor: rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš