hovoria o tom, že sú na trhu práce diskriminovaní. Zamestnávatelia o nich nemajú záujem a dôvod je prozaický. Pracovnej sily je dostatok a vytvoriť podmienky pre ľudí so zdravotným postihnutím znamená ďalšie výdavky. Bezbariérový vstup pre vozičkárov môže znamenať problém, podmienky pre nevidiaceho tiež, ale sú aj kvalifikované hluchonemé šičky, ktoré odpracovali pre odevníctvo desiatky rokov a teraz si márne hľadajú prácu, alebo ženy, ktoré vyhrali boj s rakovinou, ale uplatnenie s kratšou pracovnou dobou, ktorá by ich menej vyčerpávala, si nevedia nájsť. Pritom často ide o zručných remeselníkov, krajčírov, ale aj o vysokoškolsky vzdelaných ľudí.
Akési záchranné lano tvoria chránené dielne, ako je napríklad tá, ktorá funguje pri Občianskom združení Barlička v Prešove, kde na výrobe rôznych dekoratívnych a úžitkových predmetov pracujú postihnutí mladí ľudia. Chránená dielňa sa však bez podpory štátu či iných zdrojov nedá udržať. Viaceré zanikli práve z finančných dôvodov.
Vari aj preto sa z roka na rok sa opakujú projekty externej pomoci, ktoré svoje ciele stavajú na rovnosti šancí práve pre túto rizikovú skupinu ľudí. Zatiaľ však výraznejšie úspechy nedosiahli. Počet ľudí, ktorých sa im podarilo zamestnať, sa dá rátať na desiatky a často ide o pracovný pomer na dobu určitú. Aj pokusy o založenie živnosti sú skôr zriedkavosťou, ako pravidlom.
Európska únia však ponúka externú pomoc a v rámci nej Národná rada občanov so zdravotným postihnutím (NROZP) realizuje nový projekt. Jeho hlavným cieľom je prispieť k zníženiu a prevencii dlhodobej nezamestnanosti znevýhodnej skupiny občanov so zdravotným postihnutím. Tiež posilniť integrovaný prístup všetkých zainteresovaných k odstraňovaniu bariér, ktoré znižujú rovnosť príležitostí pre ich vstup na trh práce.
NROZP vytvorila pracoviská aktivistov v oblasti zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím. V Prešovskom kraji je takouto kontaktnou osobou Michaela Hirčková, študentka Filozofickej fakulty PU v Prešove a členka Klubu psoriatikov a atopikov vo Svidníku. „Mojou úlohou je poskytovanie poradenstva a pomoci zamestnávateľom, aj zdravotne postihnutým občanom, pri tvorbe pracovných miest pre znevýhodnené skupiny obyvateľov, získavaní príspevku na zamestnávanie znevýhodneného uchádzača o zamestnanie," uviedla Michaela Hirčková. Konzultuje so zdravotne postihnutými ich danosti, kvalifikáciu a možnosti uplatnenia vzhľadom na ich zdravotný stav. „Pri realizácii projektu veľmi úzko spolupracujeme s organizáciami zdravotne postihnutých občanov, úradmi práce sociálnych vecí a rodiny, zamestnávateľmi a inými odborníkmi," dodala Michaela Hirčková.
Služby poskytuje v sídle kancelárie v Slovenskom zväze telesne postihnutých na Sibírskej ulici v Prešove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš