cvičených dravých vtákov.
"Spolu máme približne 60 dravcov. Najviac myšiakov a sokolov. Vystupujeme zväčša v letnej sezóne, najmä na strednom a severnom Slovensku," prezradil sokoliar Michal Palko. Podľa neho dravce pri vystúpeniach nie sú pre zvedavcov žiadnou hrozbou. Sú naučené na pravidelný režim. "Pracujem s nimi šesť rokov. Nie sú to zvieratá, ktoré sa citovo naviažu na človeka. Cvičíme ich na princípe odmeny. To znamená, že ak správne zareagujú na naše pokyny, dostanú potravu. Najčastejšie je to surové mäso," ozrejmil Palko.
Čo sa týka vystúpení, sokoliari sú spokojnejší, ak je veľa divákov. "Vtedy sa nám s našimi miláčikmi pracuje oveľa lepšie," dodal sokoliar.
Po jednotlivých vystúpeniach využívajú turisti možnosť odfotografovať sa s myšiakom, či sokolom. Záujem je tak u dospelých, ako aj u detí. "Najprv som sa bála, keď sa mal posadiť na moju ruku. Keď už na nej sedel, zapáčilo sa mi to. Bol ale príliš ťažký," povedala malá Mária Kašická z Košíc.
Členovia skupiny Svätého Bavonna, patróna európskych sokoliarov, zvyknú účinkovať aj ako komparzisti v známych filmoch. Napríklad v snímkach ako Sokoliar Tomáš alebo Želary. Záujemcovia o týchto dravých kráľov prírody ich môžu na hrade vzhliadnuť do nasledujúcej soboty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš