sadry, nájdu priaznivci kartografie vo výstavných priestoroch múzea aj Posewitzov vrstevnicový reliéf, čiže plastickú mapu Vysokých Tatier. Autor na nej pracoval päť rokov.
"Táto reliéfna mapa je najunikátnejším prvkom celej výstavy. Zhotoviteľom je Július Posewitz zo Spišskej Novej Vsi, ktorý po päťročnej práci hotové dielo predal v roku 1891 bývalej Velickej muzeálnej spoločnosti za 700 zlatých. Je milé, že spomínanú sumu si nenechal pre seba, ale celú ju venoval na výstavbu turistických chodníkov v Tatrách," opísala pôvod plastickej mapy z preglejky kurátorka výstavy Jana Kušniráková. Okrem Vysokých Tatier znázorňuje mapa údolie Popradu až po Ružbachy, povodie váhu po Kráľovu hoľu, celú čiaru Spišskej Magury po Pieniny na severe.
"Najhlbší bod Posewitzovho vrstevnicového reliéfu, 480 metrov nad morom, leží v juhovýchodnom rohu, neďaleko Levoče. Odtiaľ sa terén stupňovito dvíha po vrchol Gerlachovského štítu. Výškový rozdiel medzi oboma bodmi preklenul pôvodca mapy 109 vrstvami preglejky, čo znamená 27,25 centimetrov," doplnila kurátorka. Celá mapa je dlhá 2,19 metra, široká 1,65 metra a zachytáva územie 2,252 tisíc kilometrov štvorcových. Zhotoviteľ zvolil mierku 1 ku 25 000.
Medzi najobzeranejšie patrí mapa Spiša s maďarskými a nemeckými verziami názvov dedín. "Spišské Bystré sú tu pomenované ako Kubach, dodnes túto obec poznáme aj ako Kubachy. Sú tu aj dediny, ktoré už medzičasom zanikli, napríklad Ruszkinócz v regióne Kežmarku vo vojenskom priestore," opísala zvláštnosti mapy J. Kušniráková.
Oku priaznivca kartografie určite ulahodia situačné plány Veľkej z roku 1784, ktoré patria medzi najstaršie spomedzi ostatných vystavovaných. Ide o nástenné papierové mapy podlepené látkou. Okrem nich nájdu návštevníci vo výstavných priestoroch múzea aj ručne písané mapy protitureckých bojov a mnohé ďalšie. "Výstavu ešte dopĺňa glóbus s meracími pomôckami a od Mateja Bela Noticia Hungaria, čiže Zemepis Uhorska. V týchto dielach sú mapy Samuela Mikovíniho, najznámejšieho kartografa Rakúsko-uhorskej monarchie, ktorý prvý začal znázorňovať šrafovaním čiar nadmorské výšky, je to predchodca vrstevnicovej metódy," doplnila kurátorka výstavy.
Autor: afo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš