spracovaním železa. Po Gotickej ceste to môže byť ďalšia turistická atrakcia východného Slovenska. Členovia Baníckeho cechu z Rudnian a Banského spolku z Rožňavy finišujú s prípravami podkladov pre mapy a sprievodné textové dokumenty, ktoré budú sprevádzať návštevníkov tohto úseku železnej cesty. Na svete budú do konca novembra, pred sviatkom patrónky baníkov sv. Barbory.
Ako informoval predseda Baníckeho cechu Vladimír Klaučo, informačné banícke centrum Rochus bude na budúcom Baníckom námestí v Spišskej Novej Vsi. Návštevníkom ponúkne kompletné informácie o baníctve v Spišsko-gemerskom rudohorí a Európskej železnej ceste vo forme máp, obrazových materiálov a CD nosičov. "Na projekte Európskej železnej cesty sme začali pracovať pred tromi rokmi v spolupráci so Slovenským technickým múzeom. V súčasnosti dotvárame podobu budúcej mapy, ktorá bude spájať miesta, kde sa v minulosti ťažila a upravovala ruda. Na Gemeri je ich okolo 50 miest, na Spiši vyše 40," uviedol V. Klaučo. Cieľom pracovného tímu zloženého z bývalých baníkov z Gemera a Spiša je zdokumentovať banskú činnosť a pokúsiť sa o renováciu a sprístupnenie starých banských šácht a štôlní.
Rudniansky cech v spolupráci s tunajším obecným úradom vypracoval aj projekt banského skanzenu priamo v tejto obci, ktorá bola v nedávnej minulosti centrom rudného baníctva. Podarilo sa im presadiť zapísanie jamy Mier s banskou vežou do zoznamu technických pamiatok. Za technickú pamiatku sa pokúsia vyhlásiť aj pôvodný riaditeľský byt v blízkosti bane Západ, ktorý v súčasnosti chátra. Pamätníci vedia, že bývalý riaditeľ baní mal svoju banskú chodbu, ktorá viedla z bytu priamo do štôlne. Ak sa podarí vytvoriť v Rudňanoch banský skanzen, bude aj táto banská chodba prístupná návštevníkom.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš