troch dní niesli tóny bluegrassu, folku, etno-popu i jazzu.
Na festivale sa okrem zvučných mien, ako Wabi Daněk či hudobná skupina Veslári, predstavilo 32 interprétov a hudobných skupín. Samotnému finále predchádzali regionálne výbery, presnejšie osmička krajských prehliadok. Na Spiši sa tak napokon návštevníkom predstavili najlepší z nich. Súčasťou festivalu bolo aj Folkfórum, dvojčasťová súťažná prehliadka sólistov i hudobných skupín. Tá určila ocenených festivalu.
Podľa slov Dagmar Otčenášovej z Národného osvetového centra v Bratislave, ktorá stála pri zrode Strunobrania, sa festival z roka na rok stáva zaujímavejším, nielen pre odborníkov, ale aj poslucháčsku obec. Hoci ten tohtoročný mal na Spiši akúsi príchuť malého záujmu zo strany verejnosti.
"Samotnému festivalu predchádzalo podujatie s názvom country rodeo, spojené s westernom, country spevákmi a skupinami. Folk mal iba menšinové zastúpenie. Postupne sa však kryštalizovali aj nové skupiny a interpréti a folk sa dostával čoraz viacej na pódium. Prelínanie hudobných žánrov prinieslo zmenu názvu i väčšiu nadžánrovosť. Dnes sme festival rozšírili aj o kategóriu rocková hudba, či etno hudba. Kvalita festivalu z roka na rok narastá a ponúka kvalitnejších interprétov. Tí majú za sebou hudobnú minulosť a na festivale sa vzájomne konfrontujú," uviedla D. Otčenášová.
Hlavnými organizátormi Strunobrania 2006 patrili Mestské kultúrne centrum Spišská Nová Ves, Podtatranské osvetové stredisko Poprad a Spišské osvetové stredisko Spišská Nová Ves.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš