kombinácii s tým, čo sa u nás vyrába a je na trhu dostupné.
„Keď sa prejdeme po Hlavnej ulici v meste, vidíme samé pizzerie, fast-foody či bagetérie. Nikde nekúpite tradičné ľudové jedlá ako gruľovniky, naľešňiky alebo pagáče. O zdravej a racionálnej výžive sa všade iba veľa hovorí. Preto sme sa rozhodli pripraviť túto výstavu o tradičnej výžive našich prarodičov, ktorá bola naozaj veľmi zdravá a racionálna," tvrdí etnografka Krajského múzea v Prešove Terézia Krafčíková.
V expozícii sú vystavené okrem bylinkových čajov aj rôzne tradičné obilniny a strukoviny. Napríklad pšeno, z ktorého sa varila žltá kaša či pohánka, z ktorej sa varila takzvaná tatarčená kaša. Aj strukoviny tu majú bohaté zastúpenie - hrach, fazuľa, bôb, šošovica, cícer. „Málokto vie, že z cícera sa varila polievka, alebo že bôb sa po vysušení používal ako náhrada múky pri pečení chleba, rovnako ako hrach," dodáva T. Krafčíková.
Keďže strava našich predkov pozostávala zväčša z múčnych jedál nechýbajú v expozícii ani rôzne druhy múky, od pohánkovej až po špaldovú. „Z múky sa varili halušky, hičkoše či rezance rôznych foriem. Musím však povedať, že aj dnes na našom trhu dostať rôzne kvalitné domáce cestoviny, aj keď už nie sú robené tým tradičným spôsobom. Napriek tomu sú u nás viac propagované talianske cestoviny, čo je na škodu," vysvetľuje etnografka.
Svoje si na výstave nájdu aj vegetariáni, ktorí obľubujú cestoviny vyrobené z celozrnnej múky, bezvaječné s amarantom ale aj prírodný hnedý cukor. Expozícia je doplnená ukážkami liečivých bylín, ale aj kuchynským náradím používaným našimi prarodičmi - korýtka, strúhadlá, mažiare a sekáčiky. Dokonca vystavený je aj funkčný mlynček na zrno - ´žarnov - hurkač´.
Výstavu si prišiel prezrieť aj pán Ľubomír z Vranova nad Topľou. „Je to tu pekne usporiadané. Nakúpil som si zopár produktov. Mali by sme si z našich rodičov brať príklad v stravovaní," povedal nám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš