informoval levočský dekan Mons. František Dlugoš, na zabezpečení púte sa podieľalo 127 ľudí, spolu s kaplánmi ich bolo 130.
Okrem kosenia okolia kostola, prípravy spovedelníc, zábran v kostole mali usporiadatelia najviac práce s udržaním čistoty a poriadku. Počas nedele a pondelka brigádovalo na čistení pútnického miesta vyše 40 dobrovoľníkov. Po pútnikoch ostali tri plné kontajnery odpadkov. Najväčší neporiadok bol v lesíku za kostolom. V tráve tu ležali obhryzené kosti, obaly od liekov, prázdne konzervy, plastové fľaše od ovocného vína aj sklenené fľaše od alkoholu. Podľa slov očitých svedkov sa práve na týchto miestach zdržiavali „tiežpútnici", ktorí prišli na Mariánsku horu stanovať a zabávať sa. Veriaci sa sťažovali na ich hlučné správanie, vraj si zakladali ohne a spievali, jednému pútnikovi dokonca podpálili stan.
Ako hovorí F. Dlugoš, v posledných rokoch pribúda medzi návštevníkmi Mariánskej hory aj rómskych rodín. Práve ich sa týkali viaceré sťažnosti. „Mnohých som videl na spovedi a na svätom prijímaní, z čoho sa tešíme. Na druhej strane sa to dá aj zneužiť," hovorí dekan. Vie o sťažnostiach na hlučných pútnikov, aj o prepálenom stane. Polícia oficiálne neriešila žiaden konflikt priamo na mieste púte.
Napriek tomu levočský dekan hodnotí nedávnu púť pozitívne. „Vidieť posun k lepšiemu. Ľudia sú kultúrnejší ako v minulosti," hovorí. Pred rokmi bývalo priestranstvo okolo baziliky husto posiate odpadkami. Vlani odtiaľ vyviezli takmer dve traktorové vlečky odpadu. Okrem neho sú problémom aj každoročne sa opakujúce zdravotné ťažkosti najmä starších účastníkov púte. V mnohých prípadoch ide o nedbanlivosť či nepozornosť, ako u babky, ktorej prišlo nevoľno, lebo zabudla užiť inzulín.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš