Oživenie kúpeľného areálu o rozlohe 40-tisíc metrov štvorcových by v dnešnej dobe stálo stovky miliónov korún, ktoré súčasným vlastníkom stále chýbajú, a tak už vyše 15 rokov chátra a mení sa na ruiny.
"Dnes už z kúpeľov nezostalo nič. Žijem tu už päťdesiat rokov, kedysi to tu bolo krásne, každú stredu, sobotu a nedeľu vyhrávala hudba, do kúpeľov chodievali zájazdy z celého Československa. Areál bol pekne ohradený, všade boli kvety, parky... Dnes to vyzerá ako v zakliatom údolí," spomína na niekdajšiu slávu kúpeľov Gánovčanka Gizela Ondrušková.
Osudovými sa pre kúpele stali začiatky deväťdesiatych rokov. "V minulosti prevádzkovala kúpele Jednota, no nemali na to povolenie, tak sa kúpele zatvorili a toľko rokov chátrali, až celkom schátrali," uviedla starostka Gánoviec Alžbeta Čekovská. Podľa nej nie je v moci obecného úradu zvrátiť ich osud. "Nie sú totiž v majetku obce. Každého Gánovčana by určite potešilo, keby sa obnovili. Ak by spoločnosti, ktorá vlastní vyše 30 percent areálu, vyšiel projekt, na ktorý už dostali aj stavebné povolenie, zamestnalo by sa tu možno aj sto ľudí, veď takmer každý Gánovčan musí do práce dochádzať. Nehovoriac, samozrejme, o ďalších potenciálnych investíciách, ktoré by sa už k tomu nabalili," doplnila starostka.
Spomínaných vyše tridsať percent vlastní gbelianska spoločnosť Horský hotel, s. r. o. "Z eurofondov sa nám zatiaľ nepodarilo získať potrebné financie a tak ešte čakáme na ďalšiu príležitosť. Stále som optimista a verím, že sa nám to podarí. Samozrejme, máme aj všelijakých záujemcov o kúpu, ale seriózneho som zatiaľ ešte nestretol," uviedol spoločník firmy Horský hotel Dušan Martinček. Firme zostáva na začatie stavebných prác už len pol roka, pretože stavebné povolenie na realizáciu projektu získala už začiatkom minulého roka. Podľa legislatívy totiž musí so stavebnými prácami začať najneskôr do dvoch rokov od vydania povolenia.
Ďalšími majiteľmi sú Ján Sekelský s manželkou a jeho švagor, takisto s manželkou. "Náš podiel, to je horná časť areálu. Doba nejakej realizácie obnovy kúpeľov je zatiaľ v nedohľadne, potrebujeme totiž okolo dvesto miliónov korún. Chceli sme vybudovať aspoň nejaké kúpalisko, ale aj na to potrebujeme minimálne 15 miliónov korún a stále váhame, pod Tatrami je to s otvoreným kúpaliskom veľmi neisté," povedal jeden zo súkromných vlastníkov Ján Sekelský.
Aj u neho sa už premlelo niekoľko nádejných kupcov. "Každý by to chcel za korunu, samozrejme jedna z alternatív je aj predaj, ale uvítali by sme takú ponuku, žeby sme boli spoluvlastníci niečoho, toto by bola asi schodnejšia cesta. Opäť máme jedného záujemcu, ktorý vravel, že dokáže zohnať peniaze, ale zatiaľ sa neozval," doplnil Sekelský, ktorý spolu so švagrom a manželkami vlastní 25-tisíc metrov štvorcových kúpeľného areálu.
"Boli tu už aj záujemcovia zo Sýrie, Tel Avivu. Vážny záujem mala aj jedna nemecká kúpeľná spoločnosť, no keď došlo k pomlčke medzi Českom a Slovenskom, od projektu Nemci ustúpili," spomína na jedny z posledných nádejí na obnovu kúpeľov bývalý starosta Gánoviec Ondrej Griger (na snímke).
Kúpeľný prameň so sadrovou, zemitou, uhličitou vodou účinne pôsobí pri žalúdočných kataroch, ako aj pri všeobecných chorobách zažívacích ústrojov, liečbe reumatizmu, v začiatočnom štádiu tuberkulózy, pri škrofulóze, krivici, chronických kožných ochoreniach, chudokrvnosti, cukrovke a v ostatnom čase sa dobré výsledky dosahujú aj pri liečbe dny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš