spoločnosťami z Islandu.
"Rátame s tým, že geotermálne energiu by sme mohli využívať na vykurovanie obytných, ale aj rodinných domov, skleníkov, iných hospodárskych budov aj termálneho kúpaliska, ktoré v oblasti Vranova mimoriadne chýba. Máme informácie podložené výskumom, že v okolí Vranova v hĺbke 3 400 metrov sa nachádza voda teplá až 135 stupňov," uviedol primátor Vranova Tomáš Lešo.
Dodal, že pri založení spoločnosti a využití geotermálnych zdrojov sa opiera samospráva o bohaté skúsenosti islandských partnerov. Podľa Leša prvým krokom bude vypracovanie štúdie, na základe ktorej určia ďalší postup pri využívaní geotermálnych zdrojov. Potvrdil, že dnešná technika dokáže tieto zdroje získať aj z väčších hĺbok. Vyjadril presvedčenie, že sa to podarí aj v blízkosti Vranova. "Spoločný podnik zatiaľ ráta s minimálnymi investíciami, samotný Vranov sa bude viac orientovať na pomocné práce, ktoré bude potrebné zabezpečiť pri vypracovaní štúdie," doplnil Lešo. Povedal, že ďalšie ložiská geotermálnych zdrojov sa nachádzajú v oblasti Vihorlatu a Sobraniec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš