obývajú poväčšine neprispôsobiví ľudia. Neporiadok, krádeže, fetovanie i vandalizmus sú tu na dennom i nočnom poriadku. Tomu by už čoskoro malo odzvoniť. V týchto dňoch na poriadok na Hornádskej ulici začne dohliadať trojica rómskych dobrovoľných strážcov. Tí by mali spolupracovať s mestskou i štátnou políciou.
J. Holub je v súčasnosti asistentom komunálnych sociálnych pracovníkov. Keď ho krompašský mestský úrad oslovil, neváhal. „Na ulici je veľa neporiadku a dejú sa tu zlé veci. Chcem, aby sa naše deti cítili bezpečne a mohli sa pokojne hrať," priblížil dôvody rozhodnutia stať sa navyše dobrovoľným strážcom poriadku J. Holub. „Najmä v noci tu býva veľký neporiadok. Je to tu ako v pralese. Starší ľudia sa sťažujú na hluk a na rušenie nočného pokoja. Aj tí, ktorí robia na aktivačných prácach a ráno vstávajú do práce, sa sťažujú, že sa nemôžu vyspať," zdôraznil jeho kolega Jaroslav Gábor. Trojicu dobrovoľníkov dopĺňa Angel Holub.
Ako pre KORZÁR potvrdil prednosta krompašského magistrátu Ing. Peter Bratko, dobrovoľní strážcovia by mali pracovať v rámci malých obecných služieb. Pravdou však je, že v meste sú ešte tri ďalšie problémové lokality - Stará Maša, Družstevná ulica a Banícka štvrť. Mesto však nemá prostriedky na financovanie tohto zámeru. Preto ešte vlani žiadali o finančnú podporu Úrad splnomocnenkyne vlády pre rómske menšiny, avšak s odkazom na nedostatok finančných prostriedkov im nevyhovel. Myšlienky opäť rozbehnúť občiansku stráž (OS), ktorá v meste fungovala pred piatimi rokmi, sa však nevzdali. A dnes sú na Hornádskej ulici prví traja dobrovoľníci. K nim už o mesiac by mali pribudnúť ďalší na Baníckej štvrti.
„Je to v podstate pilotný projekt, ktorý uzrel sveto sveta po zistení, že nám zrejme štát nepraje. Začíname na Hornádskej ulici, v auguste to, dúfam, bude Banícka štvrť a o mesiac ďalšie dve lokality. Dobrovoľných strážcov poriadku plánujeme mať v každej problémovej oblasti, aj keď len so štatútom dobrovoľnosti, no zároveň s nasadením rešpektujúcim právo na spokojný život obyvateľov dotknutých lokalít. Medzitým sa samozrejme budeme usilovať aj o získanie peňazí z mimovládnych zdrojov na materiálne vybavenie občianskej stráže, aby táto situácia nezostala čiernym Petrom v rukách samosprávy, ktorá pri všetkej námahe jednoducho nemá prostriedky na to, aby sa jedna skupina obyvateľov mesta mala lepšie bez príslušnej miery podielu na práci," uviedol P. Bratko.
Dobré skúsenosti s pôsobením OS mala už v minulosti aj mestská polícia. Osem jej členov dozeralo na poriadok v okrajových častiach mesta. OS tvorili Rómovia, tzv. prirodzené autority, v tej-ktorej štvrti. Podľa náčelníka mestskej polície Jána Kopnického ľudia, ktorí v týchto lokalitách bývajú, si ich veľmi pochvaľovali. „Na uliciach bol poriadok, znížili sa aj oznámenia od občanov na rušenie nočného pokoja či vandalizmus. Čím skôr to bude opäť fungovať a čím dlhšie, tým lepšie," zdôraznil J. Kopnický.
Akým spôsobom uskutočnili výber dobrovoľníkov? Podľa J. Kopnického v každej zo štyroch lokalít vybrali v spolupráci s mestským úradom niekoľko kandidátov. Dobrovoľníkov v týchto dňoch ešte čakajú školenia u mestských policajtov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš