potok Biela zdvihol svoju hladinu miestami až o tri metre. Ždiarania za asistencie popradských hasičov a pracovníkov povodia s vodným živlom bojovali počas celej noci do sobotných dopoludňajších hodín.
Intenzitu povodne nám opísal Ždiaran Kamil: „S kamarátom sme si vyšli na kopec pri Strednici, kde sme si chvíľu posedeli. Počas pätnástich minút sa začali liať prúdy vody smerom dole. Opakujem, na kopci!" Podľa Kamila niečo podobné si nepamätajú ani ždiarskí pradedovia. „Pracovali sme počas celej noci do dopoludnia, aspoň teraz si ideme trocha oddýchnuť," dodal.
Prírodná katastrofa našťastie ľuďom nespôsobila zranenia a neohrozila ich životy. Po vode ostali značné materiálne škody. „Táto noc bola hrozná. Nevedela som, čo sa to deje. Zaplavilo nám pivnice a zo dvora odnieslo všetky dosky. Čo je ale horšie, voda zobrala so sebou most. Dostať sa na druhú stranu s koňmi bude na určitý čas nemožné," opísala situáciu Ľudmila Nemešányová z dolného konca obce.
Pracovník susednej píly Marián Mozden sa pridal: „Druhý most odnieslo aj nám. Neuveriteľné, voda bola až tu pri budove nad brehom, dostala sa do pivníc."
„Do Ždiaru sme rýchlo vyslali ťažké mechanizmy a vrecia s pieskom. Tam bola jedna z najextrémnejších situácií," informoval o reakcii Závodu Povodia Dunajca a Popradu jeho riaditeľ Anton Baláž.
Podľa Anny Slodičákovej práve pieskové vrecia pomohli ochrániť jej dom, ktorý sa nachádza zhruba päť metrov od brehu Bielej. „Naplnené sme ich mali za pol hodinu. Bola to fuška. Mali sme veľké šťastie, voda nakoniec domu škodu neurobila," uviedla A. Slodičáková.
Miestni obyvatelia prirovnali svoju obec počas piatkovej noci k hrdlu lievika, do ktorého sa leje voda zo všetkých strán. „Voda sa liala zo všetkých kopcov na okolí, najmä cez Monkovú dolinu. Potok nemohol tieto obrovské množstvá absorbovať. Voda strhávala štyridsaťročné smreky, ktoré potok ešte viac zahatali. Tie museli rýchlo odstraňovať hasiči," povedala nám Rozália Pavláková, ukazujúc na miesto, kde voda v dĺžke približne dvadsať metrov so sebou zobrala celé skalné bralo.
Podľa veliteľa zmeny popradských hasičov Jána Matejbusa hasiči museli počas ťažkej noci evakuovať časť domov, asistovali v pieskovaní vriec a cez víkend už odčerpávali vodu zo zatopených budov. J. Matejbus ocenil pripravenosť Ždiaranov. „Možno aj preto, že sa nachádzajú tak ďaleko od nás, ale najmä vzhľadom na ich náturu a prostredie, v ktorom žijú, sú na takéto mimoriadne udalosti v porovnaní s inými obcami veľmi dobre pripravení. Výborne sa s nimi spolupracuje, vedia napríklad používať píly, s mnohými vecami si vedia poradiť sami."
Na vyšnom konci obce voda poškodila najmä cesty. Niektoré časti ostali úplne bez asfaltového povrchu. Pri nevyhnutnej oprave jedného z poškodených úsekov cesty sme zastihli Stanislava Bekeša, ktorý v súvislosti s prírodným živlom povedal: "Napriek rozmerom udalosti chcem zdôrazniť, že návštevníci nemajú ani teraz žiadny dôvod do obce neprísť. Možnosti cestovného ruchu v Ždiari by vodný živel nemal obmedziť."
Starosta Ždiaru Ladislav Budzák chce o pomoc požiadať aj zástupcov novej vlády: „Sami ste videli, škody sú obrovské, najmä na komunikáciách a domoch. Ťažko ich v tejto chvíli presne vyčísliť, ale ide o desiatky miliónov korún. Ešte v sobotu podvečer vplyvom dažďa zaplavilo jeden zrub pri vstupe do Bachledovej doliny."
Podľa starostu L. Budzáka na odstraňovaní škôd sa budú finančne podieľať aj Štátne lesy Tatranského národného parku, ktoré sú správcami tokov v obci Ždiar.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš