zosnulých kolegov kladením vencov na Pamätník horských vodcov (na snímke) v Novom Smokovci. Jeden z najskúsenejších vodcov, sedemdesiatročný Pavol Rajtár si pri tejto príležitosti popri viacerých menách zaspomínal na Johana Franza: „Bol symbolom našej profesie. Žiaľ, nikdy sa mi s ním nepodarilo stretnúť, lebo tragicky zahynul v roku môjho narodenia."
P. Rajtár vyzdvihol rok 1992, kedy po páde komunizmu prijatím nových stanov Národnej asociácie horských vodcov (NAHV) činnosť horského vodcovstva na Slovensku nadobudla znovu svoju niekdajšiu podobu.
V sobotu odovzdaním certifikátov na Sliezskom dome horskí vodcovia prijali medzi seba sedem nových kolegov. Medzi verejnosťou sa udalosť tešila značnej pozornosti, pretože vzhľadom na náročnosť podmienok stať sa horským vodcom je podľa vedúceho technickej komisie NAHV Jaroslava Michalka veľmi ťažké: „Vzdelávací proces začína testami. Tých sa môže záujemca zúčastniť, až keď má vylezený určitý počet túr vo vysokohorskom teréne, absolvovaný určitý počet skialpinistických prechodov a podobne. To všetko za posledné trojročné obdobie," objasnil J. Michalko. Spomínané testy pozostávajú z kondičných skúšok, lyžovania v neupravenom teréne a lezenia v skalách so stupňom obtiažnosti päť až sedem.
„Ak toto všetko absolvent zvládne, pristupuje sa k samotnému štúdiu. To pozostáva z viacerých kurzov, ako napríklad lavínový či skalný kurz. Ďalej to je sprevádzanie lyžiarskych túr v ľadovcovej a neľadovcovej oblasti a lezenie v ľadopádoch," vysvetlil J. Michalko. Tieto kurzy, ktoré sú rozložené do dvoch rokov, predstavujú spolu osemdesiatpäť dní náročného výcviku. Po ich ukončení sa kandidát stáva ašpirantom horského vodcovstva a musí absolvovať ročnú prax. Až po tejto procedúre nasledujú záverečné praktické a teoretické skúšky vo francúzskych Alpách. „Po ich absolvovaní sa chlapci stávajú členmi medzinárodnej únie horských vodcov s pôsobnosťou po celom svete. Z tohto dôvodu ide o mimoriadne vážny certifikát, na základe neho môžu ľudí sprevádzať kdekoľvek na svete," doplnil J. Michalko.
Po odovzdaní certifikátov na Sliezskom dome sa slávila svätá omša, kde dôstojný pán posvätil horolezecké laná a čakany. Na Slovensku máme teda po sobote spolu okolo päťdesiat členov tejto horskej profesie.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš