ľudí a prelomila sa. Chýbajúca lavička spôsobila problémy. "Keďže je z druhej strany na vodopád krajší výhľad, turisti tam prechádzali tak či tak. Ničili okolie a bolo to pre nich aj dosť nebezpečné," vysvetlil vedúci Ochranného obvodného obvodu Podbanské Marián Jurík. Peto sa Štátne lesy TANAP-u, ktoré majú na starosti údržbu turistických chodníkov vo Vysokých Tatrách, rozhodli znovu sprístupniť aj druhý breh.
Vzhľadom na extrémne zložitý a neprístupný terén práce boli veľmi náročné. Vyšší stupeň ochrany Kôprovej doliny nedovoľoval použiť ťažké mechanizmy. "Obdivoval som chlapov, čo dokázali. Ako sústavou rôznych kladiek, lán a technických konštrukcií si vedeli poradiť," doplnil M. Jurík.
Napriek svojej unikátnosti je Kmeťov vodopád turistom menej známy, pretože neleží na hlavných turistických trasách. "Ide o najvyšší vodopád Slovenska. Nie najväčší, ale najvyšší. Zhora, od Terianskych plies nadol, cez tri svoje stupne dosahuje výšku stodesať metrov," uviedol M. Jurík. Prístup k vodopádu je teda nanovo jednoduchší a bezpečnejší. Dostať sa k nemu možno buď od Podbanského cestou po žltej značke alebo zo Štrbského plesa po magistrále, kde treba odbočiť na modrú značku pri Troch studničkách. V každom prípade treba dodržiavať odporúčania hygienikov. Aby sa predišlo teplotnému šoku, je nutné sa vyvarovať pitia vody z vodopádu. "Teplota vo vodopáde sa teraz v lete pohybuje medzi dvoma až šiestimi stupňami," doplnil Peter Spitzkopf mladší zo Štátnych lesov TANAP-u.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš