sedemdesiatnik nepoznal pravidlá slušného správania. Problém je v inom. Jeho ruky, no aj iné časti tela sú posiate svetlými škvrnami a postihnuté stratou pigmentu. Pán Tarbaj to dáva do súvisu s prácou v bani.
„V bani som robil 33 rokov. V bani Východ v Rudňanoch sme vyše päť rokov budovali čerpaciu stanicu na 25. horizonte. Fárali sme každý deň šiesti na rannú zmenu. Bola to ťažká robota, v strašných horúčavách, niekedy sa tam ani nedalo dýchať. Vetranie žiadne, boli to galeje. Nevedeli sme, že je tam urán. O tom sa vtedy nehovorilo, lebo sa nesmelo," spomína si dnes invalidný dôchodca.
Podobne ako ďalší jeho žijúci kamaráti, aj on trpí stratou pigmentu. „Raz som prišiel domov a žena sa ma pýta - čo to máš na rukách? Najprv to boli bodky, potom sa rozliali na väčšie škvrny a objavili sa aj na ďalších častiach tela. Nechodil som s tým po doktoroch, čo už zmôžem? Je mi nepríjemné, keď niekomu podávam ruku, aj sa hanbím, každý sa hneď pozrie na moje ruky," hovorí pán Tarbaj.
Ruky posiate škvrnami má okrem ďalších bývalých baníkov aj Ján Klapáč. „V Košiciach na pracovnom lekárstve mi napísali, že je to sekundárna leukoderma a potom to preklasifikovali na vitiligo, čo je strata pigmentu. Doktorka vtedy vravela, že musí volať Uránové bane Příbram. Povedal som, nech príde do Rudnian, že to má každý druhý baník. Na novej štôlni pod Bindtom sa vyšetrovala radiácia, vedelo sa, že v Slovinkách bol nameraný zvýšený radón, aj v celom tomto rudohorí. Ľuďom v dedinke Oľšo pri Rudňanoch neďaleko nového závodu vypadali vlasy," spomína J. Klapáč.
O uráne a rádioaktívnom plyne radón sa vtedy nehovorilo. Ako vraví Š. Tarbaj, okrem čižiem a rukavíc nemali žiadne iné ochranné prostriedky. Baldovská ako pitný režim v 30-stupňových horúčavách v podzemí boli ich jedinou vymoženosťou. „Bol som robotník, čo mi kázali, to som urobil. O rádioaktivite som nevedel. Mal som štyri deti, potreboval som zarobiť," vraví. „Kožný lekár mi odporúča chrániť sa pred slnkom. No ako sa schováte pred slnkom? Budem mať 54 rokov a v živote som nebol pri mori. Chcel by som, no nemôžem," povzdychne J. Klapáč.
Obaja bývalí baníci zhodne tvrdia, že dnes s tým už nič nespravia. „Nám už nikto nepomôže, ale ostatní ľudia by sa mali vyvarovať toho, čo sa stalo nám. Nech sa neboja pýtať a kontrolovať pracovné podmienky, v ktorých robia a ich vplyv na zdravie," odkazujú.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš