Zhruba 5 ton jahôd vyprodukovala na trh v týchto dňoch v predzbere výrobno
Dlhšie trvajúce zrážky ovplyvnili do istej miery podľa výkonného riaditeľa spoločnosti Pavla Vagaského kvalitu úrody a jej zber. Pre lejaky stratila spoločnosť asi 10 % produkcie. V súčasnosti sa orientuje na trh pre maloodberateľov, ale aj veľkosklady na východnom Slovensku. Zhruba 30 % produkcie odovzdá do Maďarska, kde sa využijú jahody ako produkt do liečiv a časť do prešovskej firmy na výrobu destilátov. "Perspektívne uvažujeme, že budeme dávať aj pre spracovateľov, ale na Slovensku v obmedzenom množstve, nakoľko naši spracovatelia sa viacej orientujú na poľské jahody. Časť produkcie vyvezieme aj do Maďarska, počítame, že celú produkciu speňažíme cez voľný predaj a časť pre spracovateľov," uviedol Vagaský.
Vlani dodala spoločnosť na trh asi 115 t jahôd, v tomto roku počíta s približne rovnakou úrodou. Pôvodná plocha pre pestovanie jahôd v roku 2004 predstavovala 18 ha, čím sa Agromix zaraďoval k najväčším pestovateľom spomínanej komodity. V súčasnosti pestuje jahody na výmere 7 ha. Uvažuje však, že ju v budúcom roku zredukuje na 5 ha. Príčinou je skutočnosť, že na východe Slovenska sa rozpadol spracovateľský priemysel. Agromix, s. r. o., Sedliská hospodári na ploche 280 hektárov. Orientuje sa na pestovanie drobného ovocia - jahôd, malín a ríbezlí, veľkého ovocia - jabĺk, broskýň a sliviek, ale aj na klasickú výrobu - olejniny a obilniny, ktoré zaberajú asi 20 ha. Zamestnáva vyše 30 pracovníkov, počas sezóny aj 200 brigádnikov.
Autor: Sedliská (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš