júna vychýlila zo svojho hlavného prúdu a toku. Ak sa situácia zopakuje a hladina Torysy stúpne o viac ako o pol metra oproti kritickej hladine zo začiatku júna, dôjde k poškodeniu a ohrozeniu osôb, ale aj obecného a súkromného vlastníctva.
Počas spomínanej povodne Torysa poškodila a odplavila ľavý breh v dĺžke okolo 150 metrov a vzala časť ich záhrad. Sú presvedčení, že sa tomu dalo zabrániť a tvrdia, že dlhodobo upozorňovali na hroziace nebezpečenstvo vybreženia rieky. Teraz na ich slová došlo. „V záplavovej zóne na pravom brehu rieky mesto súhlasilo s občianskou výstavbou. Práve toto je jablkom sváru a preto nie je ochota riešiť úpravu ľavého brehu rieky. Išlo by to na úkor pravého brehu, kde mesto odpredalo pozemky na stavebné účely. Avšak stavebníci majú teraz problém s podmáčaním pozemkov. Pritom stačilo zhutniť aj ľavý breh a nedošlo by k tejto situácii," vraví Jaromír Murčinko.
„Ešte v deväťdesiatom siedmom roku, keď robili úpravu pravého brehu, som sa primátora pýtala, či chce, aby Torysa tiekla po Gardome. Neodpovedal, iba sa usmial," tvrdí Mária Sopková. „V snahe uchrániť novovybudované domy na pravej strane brehu spevnili iba pravý breh a ľavý nechali tak. Mne osobne teraz vzala voda 20 metrov z môjho pozemku," rozhorčuje sa Miroslav Kožár.
Nespokojní občania z ulice Gardom zaslali mestu výzvu, v ktorej žiadajú bezodkladné riešenie kritickej situácie na ľavom brehu rieky Torysy. „Žiadame naviezť spevňovací materiál a uviesť tok rieky do pôvodného stavu, rovnako tak zistenie skutočností, ktoré v roku 1997 spôsobili súčasný stav na ľavom brehu rieky s tým, že sa nám umožní nahliadnuť do projektovej dokumentácie, ktorá sa dotýkala úpravy pravého brehu rieky. Žiadame prehodnotiť plánovanú projektovú dokumentáciu o úprave Torysy a dať ju na oponentúru nezávislej organizácii," píše sa vo výzve, pod ktorou je podpísaných 25 občanov.
Kritizujú aj to, že neboli prizvaní k štúdii na vypracovanie projektu o úprave Torysy. Na ostatnom zasadnutí obecného zastupiteľstva sa touto výzvou zaoberali poslanci mestského zastupiteľstva. Zástupca vyzývateľov Jaromír Murčinko žiadal, aby dal primátor mesta hlasovať o všetkých bodoch výzvy. Ten to odmietol s tým, že „žiadny projekt z 97 nejestvuje, pretože sme spevňovaním pravého brehu riešili iba vtedajšiu kritickú situáciu. V jednom z bodov žiadate oponentský posudok. Také čosi nemôžem dať odsúhlasiť zastupiteľstvu."
Vôľu riešiť problém Gardomčanov ukázala poslankyňa Terézia Levendovská. Navrhla vytvoriť komisiu, ktorá by posúdila ich problém. „Aby ľudia vedeli, že máme záujem to riešiť," dodala. O jej návrhu sa však nehlasovalo. Nakoniec poslanci odsúhlasili prvý bod výzvy a to navozenie spevňovacieho materiál a uvedenie rieky do pôvodného stavu.
Občania spomínanej ulice však stále trvajú na audite pripravovanej projektovej dokumentácie o umiestnení stavby Veľký Šariš - úprava Torysy. „Máme pocit, že všetko sa tlačí na pôvodné pozemky. Je otázne, či je zatáčku rieky vhodné orientovať v Šariši, keď je tu hrozba prívalových vĺn," vraví nám J. Murčinko.
Primátor mesta Veľký Šariš včera celý deň nebol prítomný na mestskom úrade, telefón mal vypnutý. Prednosta mestského úradu vo Veľkom Šariši Jozef Gaľan nám na otázku, ako bude mesto postupovať pri riešení spomínaného problému, uviedol: „Poslanci prijali uznesenie, na základe ktorého spevníme ľavý breh rieky. Máme záujem tento problém riešiť. Ľudia sa nemusia obávať, budú spokojní."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš