zdravotníckych činností v Nemocnici s poliklinikou (NsP) arm. gen. L. Svobodu vo Svidníku a v NsP A. Leňa v Humennom. Do vypísaného výberového konania na prenájom nemocníc sa prihlásila iba jedna spoločnosť spĺňajúca požadované kritériá a to bratislavská akciová spoločnosť Svet zdravia, za ktorou stojí finančná skupina J&T. Tento investor v súčasnosti pôsobí v Železničnej nemocnici v Košiciach a Bratislave.
Zastupiteľstvo včera schválilo memorandum o spoločnom postupe medzi PSK a spoločnosťou Svet zdravia a zobralo na vedomie vznik novej obchodnej spoločnosti Spoločné zdravotníctvo, a. s., ktorá bude obe nemocnice spravovať. Zavŕšila sa tak transformácia, ktorá sa ťahala niekoľko mesiacov. Ešte na konci minulého volebného obdobia zastupiteľstvo PSK schválilo transformáciu, podľa ktorej mala nemocnicu získať finančná skupina Penta. Tá sa napokon stiahla, nemocnicu ďalej prevádzkoval PSK a nabehli na ňu exekútori. Ďalším krokom bola jednorazová sanácia, ktorá mala zabrániť tomu, aby zamestnanci prišli o mzdy. Včera došlo k ďalšej transformácii na akciovú spoločnosť pod vedením nového investora, pričom zástupcovia regionálnej samosprávy i zdravotníci veria, že tento krok konečne bude úspešný.
Schváleniu návrhu predchádzala pestrá rozprava. „Osobne som presvedčený, že máme len dve možnosti. Buď návrh schváliť, alebo mesačne investovať z rozpočtových prostriedkov samosprávneho kraja do týchto dvoch nemocníc štyri až päť miliónov korún," konštatoval predseda PSK Peter Chudík, ktorý návrh predkladal spolu so šéfom zdravotníckej komisie Dušanom Hruškom z klubu SDKÚ-DS, KDH. „Je to vážne a ťažké rozhodnutie, ktoré teraz urobíme, ale je to rozhodnutie nevyhnutné," zhodnotil situáciu D. Hruška, ktorý pripomenul, že ide o „chronický problém", ako aj to, že nemocnice už nie sú chránené pred exekúciami.
Proti transformácii sa postavili dvaja poslanci. Ján Gajdzik (NEKA) upozornil, že transformáciou vznikne nerovný prístup k investíciám v prípade vranovskej nemocnice a NsP v Humennom a vo Svidníku. Ešte kritickejší k transformácii bol Peter Prokopovič (SDKÚ-DS, KDH, na snímke). Kritizoval návrh zmluvy medzi Svetom zdravia a PSK, pričom upozorňoval na to, že kraj stratí kontrolu nad nemocnicou. „Zdá sa, že riziko, ktoré ponesie Spoločné zdravotníctvo, a. s., je nulové," poznamenal s tým, že pre PSK je takáto transformácia nevýhodná. Odôvodnil to komentármi k jednotlivým bodom zmluvy, ktoré komentoval v desaťminútovom príspevku.
„Niektorým veciam nerozumiete. Nielen ekonomickým, ale aj zdravotníckym," reagoval na slová P. Prokopoviča župan Chudík. Transformáciu naopak podporil Jaroslav Propokopovič i Milan Baran (obaja SDKÚ-DS, KDH), ako aj všetci traja poslanci zo svidníckeho obvodu (Holodňák, Gondek, Cocuľa). „Nemám nič proti transformácii, ja ju podporím, čo som aj chlapcom zo Svidníka povedal," zareagoval poslanec Ján Pataky, pričom však dodal, že otázky týkajúce sa ekonomiky, ktoré nadniesol P. Prokopovič, sú namieste. Aj jeho kolega z poslaneckého klubu a bardejovského obvodu Pavol Tarcala pripomenul, že „touto transformáciou odovzdáme majetok, nad ktorým stratíme kontrolu a keď to znova nevyjde, už to nebude náš majetok, nebude o čom rozhodovať... Tretí pokus už nebude!"
Poslanec Jozef Kužma (SDKÚ-DS, KDH) podotkol, že ani jedno rozhodnutie nie je správne a dobrým riešením mohla byť včasná privatizácia. „Akokoľvek rozhodneme, vždy niekoho nazlostíme, pretože to bude o znižovaní stavov a služieb," povedal J. Kužma, podľa ktorého bola svidnícka NsP predimenzovaná už pri projektovaní. Ako dodal, za lepšie riešenie považuje transformáciu, aby PSK „nemusel vláčiť dlh".
Predložený návrh na transformáciu oboch nemocníc napokon prešiel vyše 70 percentami hlasov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš