domovoch. Pred siedmimi rokmi založili Skupinku detský domov (SDD). Pod patronát si vzali prešovský Detský domov a Odborné učilište internátne v Prakovciach pri Gelnici. "Za ten čas sme si s deťmi rôznych vekových kategórií vybudovali vzťahy a snažili sme sa pre ne organizovať podujatia, pri ktorých by sa zabavili, ale aj čosi naučili, vrátane letných táborov," povedala nám za SDD Alena Bodnárová. Vlani si našli partnerov pre projekt Nádej v tme, ktorý finančne podporil fond Hodina deťom. Zaujímalo nás, čo obsahoval. Podľa A. Bodnárovej si stanovili niekoľko cieľov. "Medzi deťmi sme pochopili, že sú nepripravené na praktický život po odchode z domova, alebo internátnej školy. Preto sme ich na modelových situáciách učili ako funguje partnerská rodina, alebo ako sa riešia konfliktné situácie. Mimoriadne obľúbené boli kurzy varenia, pričom sme na jedálniček zaradili len jednoduché a lacné jedlá," konkretizovala aktivity. Ukázali im aj tú menej príjemnú stránku života cez besedy s vyliečenými alkoholikmi a narkomanmi, ale hovorili aj o interrupciách a riziku striedania partnerov. Jednoducho, otvorene hovorili o reálnom živote.
V lete organizovali tábor vo Veľkom Slavkove, v zime v Čičave, ale veľa času spolu strávili aj počas víkendov. "Nebolo to len o zábave, ale aj práci. Kosili sme trávu, umývali okná, pomáhali v lese aj v kuchyni. Dali sme im priestor aj na to, aby mohli ukázať svoj talent pri kultúrnych akciách pred miestnymi obyvateľmi. Pobyt sme organizovali tak, aby si v praxi vyskúšali schopnosť samostatne cestovať, kúpiť si lístok, prípadne vybaviť zľavu na vlak," dodala A. Bodnárová.
Diskutovali veľa o budúcnosti a snažili sa prelomiť negatívne vízie detí. Aktivistom SDD sa síce zle počúvalo o osudoch chovancov domovov aj o tom, čo už museli prežiť. Prípadne, do akého prostredia by sa mali z domovov vrátiť. Zatiaľ im veľa možností a nádeje nemohli ukázať, ale A. Bodnárová považuje za úspech aj to, že sa im v procese projektu podarilo piatich chlapcov umiestniť v Stredisku evanjelickej diakonie vo Veľkom Slavkove, kde našli nový domov. No predovšetkým deťom ponúkli svoje priateľstvo. Neobmedzené časom, ani projektom, ktorý sa pomaly chýli k záveru.
Zaujímalo nás preto, aké majú ďalšie plány. "Doteraz sa nám nepodarilo nájsť chránené bývanie pre dievčatá, kde by mohli začať nový život, ale možno nám svitá nádej. Napísali sme projekt, ktorý sme nazvali Hniezdo a opäť požiadali fond Hodina deťom o podporu. Uspeli sme a hoci čiastka nie je vysoká, budeme hľadať ďalších partnerov," reagovala na otázku. Chceli by, aby vhodný byt našli v Prešove a krok za krokom pomáhali dievčatám zaradiť sa do reálneho života. Pomôcť im nájsť prácu a naplniť ich sny o budúcnosti.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš