bol naplnený do posledného miesta a to do neskorých nočných hodín. Na trojdňovom maratóne akcií, ktoré sa konali po celom meste, sa zúčastnilo zhruba 10-tisíc ľudí. Na pešej zóne aj na amfiteátri sa prezentovalo 650 účinkujúcich. Nechýbal krojovaný sprievod mestom, folklórno-etnografický program v skanzene SNM-Múzea ukrajinsko-rusínskej kultúry, no hlavný program sa odohrával v amfiteátri.
Svidnícku premiéru zažilo Luhanské oblastné kozácke jazdecké divadlo. Ich akrobatické kúsky na tréningovom ihrisku Drustavu po celé tri dni lákalo stovky zvedavých divákov. V historických kostýmoch predvádzali kozácke zvyky, zručnosť jazdy na koni aj historické tradície predkov. V návale emócií a skandovania boli diváci menej opatrní a tak mali organizátori plné ruky práce, aby ich kopytá koní nezranili. V prudkom cvale totiž neraz ledva stihli pred páskou spomaliť, ale nadšeniu nebolo konca kraja. "Mne sa najviac páčilo, ako sa bili s mečmi, alebo keď robili stojku na koni," nadšene nám povedal malý David Vovka.
Predseda Ústrednej rady Zväzu Rusínov-Ukrajincov Slovenska Ivan Laba v sobotu zložil skúšku odvahy a luhanskí kozáci ho prijali medzi seba. Kozáci teda príjemne prekvapili, hoci ich príchod do Svidníka bol komplikovaný. Na ukrajinských hraniciach čakali 24 hodín, kým mohli aj s koňmi prejsť na slovenskú stranu.
Medzi hosťami bola aj ukrajinská veľvyslankyňa v SR Inna Ohnivec. "Ukrajinský štát nezabúda na tých, ktorí sa vôľou osudu roztrúsili po celom svete. Aj naďalej bude podporovať Ukrajincov v zahraničí pre zachovanie ich identity," povedala včera pred posledným blokom vystúpení súborov z Ukrajiny, Maďarska aj Slovenska, ktorý organizátori nazvali Vítame hostí.
Podobne sa divákom prihovoril aj primátor Svidníka Michal Bartko. "Tieto slávnosti majú svoje pevné miesto nielen v kalendári podujatí, ale predovšetkým v srdciach tých, ktorí nezabúdajú na svoje korene."
Divákom zjavne neprekážala ani horúčava. Bavili sa. "Slovenské ani naše národnostné súbory ma neprekvapili, ale asi najväčší zážitok som mala z vystúpenia Národného akademického ukrajinského súboru Hrihorija Verjovku. Myslím, že sú ešte väčší profesionáli ako Lúčnica," povedala nám Tatiana Vokálová.
Na pódiu sa vystriedali také súbory ako je prešovský PUĽS, Šarišan, Karpaťanin, Červená ruža z Maďarska a veľa ďalších. Nedeľný program slovom viedol herec prešovského Divadla Alexandra Duchnoviča Mikuláš Ľaš v úlohe deda, ktorý svojim dvom vnukom rozprával o svojom živote. Na javisku sa postupne odohrávali krstiny, svadba, či žatva v podaní 18 rôznych súborov. Hlavným organizátorom 52. ročníka slávností bola Ústredná rada Zväzu Rusínov-Ukrajincov Slovenska so sídlom v Prešove a mesto Svidník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš