sa k tomu pridá ešte aj vlak, vôbec sa nepočujeme. Okná sa otriasajú, je to ako zemetrasenie," opisuje Marta Štrauchová. V Smižanoch bývajú krátko, prišli sem z paneláku, vraj aby mali pokoj. Na ceste smerujúcej k rekreačnému stredisku Čingov v Slovenskom raji ho však nenašli.
„To nie je cesta do Slovenského raja, ale cesta do pekla! Kamión ide za kamiónom, keď prší, človek nemôže prejsť po ulici, autá ho ostriekajú. Vari tu človek nemá právo na slušný život?!" pýta sa pani Štrauchová.
Jej manžel si dal námahu a spočítal, koľko áut prejde denne popod ich okná. Od deviatej rána do šiestej večer napočítal 2203 vozidiel. Väčšinou sú to osobné autá, autobusy, no odkedy pri Jánovciach budujú diaľnicu, pribudlo nákladných áut. Rovno pred ich domami denne prechádzajú plne naložené nákladiaky, vezúce dlhé kusy dreva a stavebný materiál.
Sused František Nálepka býva na Ulici Slovenského raja už 35 rokov. „Je to rodičovský dom. Kedysi tu viedla poľná cesta, dve koľaje pre vozy, nič viac. Potom tu spravili asfaltku, vraj dočasne na 5 rokov, no odvtedy už prešlo 35 rokov a je to stále horšie. Múry domu praskajú mne aj susedom. Nečudo, keď sa tu na úzkej ceste stretnú dva kamióny, všetko sa otriasa, rámus, pískanie penumatík, rinčanie skla," opisuje denno-dennú realitu.
Na prašnosť, hlučnosť, praskanie múrov a hrdzavenie brány od zimných posypov cesty sa sťažuje aj František Čech. „Na štyroch miestach v dome mi pukajú múry. A takto to vyzerá na celej ulici," ukazuje pukajúce steny na svojom dome.
Smižiansky starosta Michal Kotrady o sťažnostiach obyvateľov Ulice Slovenského raja vie. Zvolal rokovanie so správcom ciest, dopravným inšpektorátom i ďalšími orgánmi štátnej správy. „Pripravujeme žiadosť o obmedzenie rýchlosti na 40 km/hod a osadíme značku Zákaz zastavenia, aby autá nestáli na chodníku a nezužovali aj tak úzku cestu," hovorí o konkrétnych výsledkoch rokovaní.
Okrem toho cestári pracujú na oprave kanalizácie, aby tunajším obyvateľom nestrpčovali život autá striekajúce vodu na domy aj ľudí na chodníkoch. Hlučnosť, prašnosť a ďalšie javy súvisiace s kamiónovou dopravou podľa jeho slov obec nevie vyriešiť. „Kamióny z obce nevieme vylúčiť, smerujú do našej priemyselnej zóny na Mlynskej ulici alebo ďalej do Spišskej Novej Vsi. V rámci územného plánu obce je plánovaný obchvat poza družstvo, ktorý bude viesť k priemyselnej zóne, ale to je hudba budúcnosti," dodáva M. Kotrady.
Ulica Slovenského raja ja cestou III. triedy, ktorá patrí pod Správu ciest Košického samosprávneho kraja (KSK). Hovorkyňa úradu KSK Soňa Jakešová v stanovisku k problémom Smižancov uvádza: „KSK ako vlastník cesty nemá právo zakázať po nej prejazd kamiónom a vozidlám nákladnej dopravy, ani obmedziť ich premávku. Je záležitosťou štátu, aby legislatívne ošetril obmedzenie vstupu ťažkých vozidiel na cesty, ktoré sú takouto premávkou neúmerne zaťažované. Mnohé z komunikácií nie sú dimenzované na takéto dlhodobé zaťaženie, dochádza k ich poškodzovaniu a navyše nákladná doprava znepríjemňuje život obyvateľom dotknutých obcí."
Ani stanovisko Okresného dopravného inšpektorátu obyvateľov Ulice Slovenského raja nepoteší. „Z hľadiska bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky je stav tejto komunikácie vyhovujúci, nie sú tu časté dopravné nehody, je tu chodník a rýchlosť je obmedzená na postačujúcich 60 km/hod," uviedol dopravný inžinier kpt. Martin Lukáč. Stavebno-technický stav vozovky a s tým súvisiaci hluk, otrasy a budovanie obchvatov je podľa jeho slov parketou správcu ciest.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš